Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Łagodzenie konfliktów pomiędzy rodzeństwem

Administrator
    admin

Mieszka w
    Warszawa
    O mnie
    administrator

Łagodzenie konfliktów pomiędzy rodzeństwem

Znacie jakies skuteczne metody na załagodzenie konfliktów pomiędzy rodzeństwem w róźnym wieku? W społeczeństwie ciągle pokutuje przekonanie, że to starsze dziecko powinno ustapić młodszemu, chłopiec dziewczynce etc. A co zrobić kiedy awanturę wywołuje młodszy szkrab?

2. BabyApp
    Member
    agnihora

Mieszka w
    Warszawa
    O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2010-06-09 zobacz kalendarz
    chyba trzeba uzbroić się w cierpliwość i tłumaczyć, tłumaczyć...

admin Awatar Kasia
    Mieszka w
    Sulejówek
    Ja nie znam takiej metody. Wiem natomiast, co nie skutkuje

Senior Member Awatar inga
    Mieszka w
    małopolska
    O mnie
    27.04.2011 Iza i 1.12.2014 ;-)
    z tego co ja pamietam to zawsze miałam najgorzej bo jestem najstarsza i zawsze musiałam ustępować mojemu młodszemu rodzenstwu . mi nie wolno było do 18 roku zycia nigdzie wyjść typu dyskoteka czy parapetówka . jak sie skłamałao to wtedy poszłam . moja druga siostra tez nie mogła ale za to była moim ogonem cały czas . jak widze jak dzieci wchodza na głowe rodzicom az az mna trzesie . tłumaczenie to za wiele nie pomoże . ja jak sie opiekowałam 3 dzieci naraz to było rodzenstwo w wieku 1 rok ( dz ), 7 (dz) i 5 (chł) to jak te starsze jedno drugiemu zrobiło krzywde to musiało miec kare typu 15 minut czy poł godz stania w kącie albo nie oglądało bajki na krzyki i płacze trzeba było tez nie reagowac . stało i płakało moze to głupio zabrzmi ale jak tłumaczyłam to nic nie dawało bo to nie była zadna kara . a jak cos zrobiły bez kłutni i wszystko było w porzasiu to zbierały takie gwiazdki jak sie uzbierało np 10 czy 20 za dobre uczynki była nagroda . to jest mobilizacja dla dziecka . a przy wiecej dzieci to by se człowiek rady nie mogł dać .

admin Awatar Kasia
    Mieszka w
    Sulejówek
    Ja coraz częściej dochodze do wniosku, ze aby wychowac dziecko, warto skonczyc jakies kursy - czasem to ręce opadają, jak zadne prosby ani kary nie odnoszą skutku ...

Senior Member Awatar asia
    Mieszka w
    Warszawa
    Ale dlaczego dzieci nie mają się czasem pokłócić? Czy my dorośli to jesteśmy zawsze tacy grzeczni i bezkonfliktowi? Też mamy ochotę czasem na kogoś nawrzeszczeć, i nie tylko ochote mamy, ale nieraz to robimy, jak nam nerwy puszczą... Ja myślę, że dzieciaki w ten sposób rozwiązują swoje konflikty - one jeszcze nie umieją inaczej - nie umieją negocjowac, dyskutowac, idą na skróty, najprostszą drogą - krzyczą na siebie albo się pobiją, bo tak im podpowiada natura i pierwszy odruch. Co można zrobić? Nie wiem - może uczyć, że możliwy jest kompromis. Ja ci ustąpię, to i ty mi ustąpisz. Może starać się traktowac dzieci sprawiedliwie, żeby żadne nie miało poczucia krzywdy (np. to starsze, które musi ustępowac młodszemu - to chyba najgorsze, co można zrobić, bo wtedy starsze ma żal, a to młodsze hoduje się na "Królewicza"). No i trzeba dawać tzw. dobry przykład - nie kłócic się o byle co przy dzieciach albo jeśłi już się pokłóciliśmy, to żeby potem też widziały, że umiemy dojść do zgody.

Junior Member Awatar Nira
    O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2010-11-18 zobacz kalendarz
    Starsze dziecko musi mieć po prostu pewność, że wciąż jest kochane - w momencie, gdy pojawia się nowy członek rodziny, czuje się ono po prostu odseparowane. U mnie na szczęście nie był to jakiś wielki problem, ale moja dziewięcioletnia córka nie była zbyt zachwycona nowym bratem. W końcu znaleźliśmy pewien kompromis - mój mąż obecnie wziął na barki opiekę nad Majką i często wychodzą gdzieś razem, czy też grają w różne gry. Przy okazji również surfują z nią po internecie, rozwiązując np. zagadki z Na tropie sensacji. Staram się też możliwie często przebywać z nią sam na sam, tak, by nie miała wrażenia, że jej braciszek zawsze będzie stał między nią a nami.

9. BabyApp
    Senior Member Awatar alex123
    Mieszka w
    Francja, Polska
    Nigdy z moich ust nie padlo stwierdzenie "jestes starszy to ustap"
    Miedzy moimi dziecmi jest dwa lata roznicy i od poczatku nie faworyzowalismy zadnego z nich.
    To, ze sie bija, kloca i wyrywaja zabawki traktuje jak cos zupelnie normalnego.
    Kare ma ten, ktory zasluzyl a jak zasluza obaj to razem siedza w swoim pokoju i maja czas , by sie pogodzic.
    Staram sie im poswiecac tyle samo czasu i nie porownuje ich ze soba, bo wiem ze rywalizacja i wyroznianie jednego z dzieci wywoluje konflikty w pozniejszym etapie zycia;

Najlepszym rozwiązaniem jest mówienie.. Nic innego nie poskutuje. Ewentualnie kara - nagroda.

Senior Member
    Mama899

O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2011-06-24 zobacz kalendarz
    konflikty w rodzenstwie to normalne dopiero w wieku 16+ mniej wiecej przestaja sie kłucic

Zapytaj naszych ekspertów

Odwiedzający odnaleźli tę stronę dzięki wyszukiwaniu fraz:

Brak wyników do wyświetlenia!

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia umieszczania postów