Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 11 do 13 z 13

Łagodzenie konfliktów pomiędzy rodzeństwem

E tam, ja wtedy najbardziej się kłóciłam z siostrą Pamiętam, jak się na nią obraziłam, jak ona organizowała 18tkę i nie zaprosiła mnie na nią, bo uznała, że jestem dzieciak a ona już dorosła Tak naprawdę przestałysmy drzeć koty dopiero jak obie byłyśmy pod 20-tce. Tak to już jest w rodzeństwie, że kłótnie są. I racja, co dziewczyny wyżej piszą - tłumaczyć, rozmawiać, a starszy nie zawsze musi być mądrzejszy. Starsze dziecko na początku jest zazdrosne o uwagę poświęcaną młodszemu, trzeba znaleźć czas na rozmowę i zabawę tylko z nim, choć to przy maluchu baardzo trudne.
    Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea

2. BabyApp
    Cytat Zamieszczone przez admin Zobacz posta
    Znacie jakies skuteczne metody na załagodzenie konfliktów pomiędzy rodzeństwem w róźnym wieku? W społeczeństwie ciągle pokutuje przekonanie, że to starsze dziecko powinno ustapić młodszemu, chłopiec dziewczynce etc. A co zrobić kiedy awanturę wywołuje młodszy szkrab?
    Nie ma chyba złotej recepty na to, co robić, gdy rodzeństwo się kłóci. Dużo zależy też od tego, w jakim wieku są dzieci i czy rodzice stosują kary i nagrody. Jeśli młodsze dziecko jest na tyle małe, że nie umie się samo bronić, to należy mu oczywiście pomóc i temu starszemu powiedzieć, że tak nie wolno robić. W przypadku, gdy rodzice stosują nagrody i kary, mogą go ostrzec, żeby nie bił brata, a jeśli nie przestanie wyciągnąć konsekwencje. Musi nauczyć się, że nie można bezkarnie kogoś krzywdzić. Jeśli jednak młodsze dziecko potrafi się samo obronić, to można zaryzykować i w przypadku kłótni powiedzieć dzieciom, żeby załatwiły tę sprawę same. Nie zawsze można dojść, kto zaczął, kto bardziej zawinił. A dzieci rywalizując ze sobą walczą o względy rodziców. I jeśli rodzic opowie się po stronie dziecka, które nie jest do końca niewinne wpłynie to na relacje rodzic-dziecko. Wszystko zależy od tego, jak poważna jest ta kłótnia, czy ktoś ucierpiał, jak często się one zdarzają. Jeśli cały czas zaczyna jedno z dzieci to chyba nie ma innego wyjścia, jak je ukarać, bo tak to może w nieskończoność zaczepiać. I jak ciągle zaczepia to oczywiście trzeba udzielić wsparcia temu drugiemu, żeby nie czuło się pozostawione same sobie.
    Dużo zależy też od tego, jakiego rodzaju są to awantury, czy dzieci się biją, czy tylko kłócą się o zabawki. Wydaje mi się, że gdy się biją trzeba bezwzględnie je ukarać, żeby nie uczyć ich takiego rozwiązywania konfliktów. Można pokazać im, w jaki sposób dzielić się zabawkami, jak można bawić się razem.
    Myślę, że nie da się udzielić takiej jednoznacznej rady, co robić w takiej sytuacji. Trzeba być czujnym na to, co dzieje się między rodzeństwem i w zależności od sytuacji interweniować.

admin Awatar Kasia
    Mieszka w
    Sulejówek
    Ja zauważyłam ostatnio, że skuteczne jest przekonanie jednego dziecka, by w pewnym momencie ustąpiło. Wtedy to drugie zauważa zmianę zachowania i też daje sobie spokój. U nas to działa, oczywiście nie za każdym razem, bo zdarzają się kłótnie i agresja, ale dość często.

Zapytaj naszych ekspertów

Odwiedzający odnaleźli tę stronę dzięki wyszukiwaniu fraz:

Brak wyników do wyświetlenia!

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia umieszczania postów