Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Amniopunkcja – robić czy nie robić?

Senior Member Awatar asia
    Mieszka w
    Warszawa

Amniopunkcja – robić czy nie robić?

Na temat inwazyjnych badań prenatalnych krąży wiele mitów. Amniopunkcja jest jednym z takich badań. Kto ma do niego wskazania? Jak przebiega badanie i co diagnozuje? Jakie są Wasze doświadczenia? Która z Was robiła amniopunkcję?

2. BabyApp
    Senior Member Awatar sowa
    Mieszka w
    pińczów/kielce
    Jak jest wskazanie lekarza, to trzeba - proste

Administrator Awatar Nowotka
    Mieszka w
    Warszawa
    O mnie
    administrator
    A czy sa tu dziewczyny, które miały jakieś komplikacje po amniopunkcji?

Senior Member Awatar Vella
    Mieszka w
    Warszawa
    O mnie
    Jestem mamą, moja córka Matylda urodziła się 9 lutego 2012
    Zrobiłabym, gdyby testy nieinwazyjne wykazałyby coś, co by mnie (i mojego lekarza) zaniepokoiło. Zwłaszcza, że byłam w grupie ryzyka...
    X ma prześladowcę. Namolna dziewucha śledzi jego posty i wykorzystuje jego dane osobowe. Co powinien zrobić X?

Senior Member Awatar Karoola
    Mieszka w
    Wrocław
    O mnie
    Krzyś 13.05.2012 i Hania 28.08.2007
    Ja w 20 tyg. ciąży po zmianie lekarza miałam wykryta toksoplazmozę, ale niestety nie było wiadomo czy zaraziłam się na początku ciąży czy przed. W związku z tym zostałam skierowana na amniopunkcję. Moje pierwsze pytanie do lekarza było takie czy w razie pozytywnego wyniku będzie można leczyć dziecko jeszcze w brzuchu czy po prostu mam mieć dzięki badaniu tylko świadomość czy dziecko jest zarażone czy też nie, bo wtedy na pewno bym się nie zdecydowała. Lekarz powiedział, że jak najbardziej jest możliwość leczenia dziecka jeszcze w okresie ciąży. Badanie wykonał bardzo doświadczony lekarz, bez znieczulenia jednak w ogóle nie czułam wbijania igły. Po badaniu nie miałam żadnych komplikacji i teraz cieszę się zdrowiutkim prawie 6 m-cznym synkiem. Uważam, że jeżeli jest taka konieczność to robić punkcje, jeżeli nie to jest to zbyt niebezpieczny zabieg.

Mieszka w
    Warszawa
    O mnie
    administrator
    No właśnie, mit jest taki, ze amniopunkcja niesie ze sobą duże ryzyko dla dziecka w brzuszku, tymczasem od wielu lat jest to zabieg wręcz bezpieczny, ryzyko powikłań jest niewielkie

Mieszka w
    Wrocław
    O mnie
    Wydaje mi się, że wszystko tak naprawdę zależy od zaawansowania ciąży. Nie jestem ekspertem, jednak wydaje mi się, że przy niskiej ciąży to zagrożenie jest mniejsze, ponieważ i płód jest mniejszy, a przy ciąży wyższej wydaje mi się, że jest większe ryzyko chociażby zahaczenia dziecka. Wiem, jest to baaardzo mało prawdopodobne jeżeli wykonuje to doświadczony lekarz, aczkolwiek nie od parady to badanie jest wykonywane przeważnie do 13 tyg. ciąży.

9. BabyApp
    Senior Member Awatar Vella
    Mieszka w
    Warszawa
    O mnie
    Jestem mamą, moja córka Matylda urodziła się 9 lutego 2012
    Cytat Zamieszczone przez Karoola Zobacz posta
    Wydaje mi się, że wszystko tak naprawdę zależy od zaawansowania ciąży. Nie jestem ekspertem, jednak wydaje mi się, że przy niskiej ciąży to zagrożenie jest mniejsze, ponieważ i płód jest mniejszy, a przy ciąży wyższej wydaje mi się, że jest większe ryzyko chociażby zahaczenia dziecka. Wiem, jest to baaardzo mało prawdopodobne jeżeli wykonuje to doświadczony lekarz, aczkolwiek nie od parady to badanie jest wykonywane przeważnie do 13 tyg. ciąży.
    Karoola, chyba ci się pomyliło to badanie z innym. USG z badaniem przezierności karkowej wykonuje się na przykład do 13 tygodnia (13t6d), może o tym myślałaś?

Amniopunkcji nie wykonuje się PRZED 13. tygodniem ciąży, chociażby dlatego, że wcześniej płynu owodniowego jest za mało, a badanie to polega wszak na pobraniu próbki tego płynu. Najczęściej około 15.-16. tygodnia ciąży, bo wtedy ryzyko poronienia jest mniejsze. Wynosi ono ok. 0,5-1%
    By uniknąć ryzyka "zahaczenia dziecka" amniopunkcję wykonuje się pod kontrolą USG.
    X ma prześladowcę. Namolna dziewucha śledzi jego posty i wykorzystuje jego dane osobowe. Co powinien zrobić X?

Mieszka w
    Warszawa
    O mnie
    administrator
    Amniopunkcję wykonuje się w 15 tygodniu ciąży
    pozdrawiam

Mieszka w
    Wrocław
    O mnie
    Mogło faktycznie mi się pomylić, bo lekarz mi mówił, że późno mam robioną punkcje (po 20 tyg) i może dlatego. W każdym razie jeżeli jest konieczność to nie ma co się bronić przed tym badaniem, takie jest moje zdanie.

Zapytaj naszych ekspertów

Odwiedzający odnaleźli tę stronę dzięki wyszukiwaniu fraz:

Brak wyników do wyświetlenia!

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia umieszczania postów