Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Urlop macierzyński a pobyt wcześniaka w szpitalu

  1. #1
    Junior Member
    elitka

    Dołączył
    Feb 2011
    Mieszka w
    S
    Posty
    1

    Urlop macierzyński a pobyt wcześniaka w szpitalu

    Urodziłam w 6 miesiącu przez cesarskie cięcie wcześniaka. Moje dziecko w szpitalu może przebywać nawet 3 miesiące, w związku z czym większość mojego urlopu macierzyńskiego zostałaby wykorzystana podczas pobytu dziecka w szpitalu. A jak wiadomo wcześniaki, nawet te wypisane już do domu, potrzebują znacznie więcej opieki niż dzieci urodzone o czasie.

    W związku z tym, czy po 8 tygodniach urlopu macierzyńskiego mogę pójść na zwolnienie lekarskie (hospitalizacja dziecka lub opieka nad dzieckiem) i później wykorzystać resztę urlopu macierzyńskiego? Jeśli tak to ile maksymalnie może wynosić taki okres?

  2. BabyApp
  3. #2
    Sytuację, w której Pani się znajduje przewiduje art. 181 kodeksu pracy. W myśl tego artykułu w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala. Przerywając w takiej sytuacji urlop macierzyński może Pani pobierać zasiłek z tytułu opieki nad chorym dzieckiem (lekarz niech wystawi odpowiednie zaświadczenie na druku ZUS ZLA). Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż
    przez okres 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem (o tym stanowi ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

  4. #3
    Senior Member Awatar milkaplp
    Dołączył
    May 2011
    Mieszka w
    Opole
    O mnie
    Karolina pierwsze dziecko urodzona 19.05.2011
    Posty
    7,253
    Moje dziecko też urodziło się wcześnie w 29tc. 13 lipca kończy mi się 8 tygodni macierzyńskiego a mała przynajmniej do 1 sierpnia będzie w szpitalu o ile nie dłużej. Jakie zwolnienie mogłabym dostać na te dwa tygodnie jeśli przerwałabym macierzyńskie i jaki lekarz może takie zwolnienie wystawić?





  5. #4
    L4 można uzyskać ze szpitala albo od lekarza rodzinnego, z pewnością wystawią je na odpowiednim druku aby mogła Pani otrzymać zasiłek opiekuńczy.

  6. #5
    Senior Member Awatar joanna2011
    Dołączył
    Sep 2011
    O mnie
    Tęsknię za Aleksem
    Posty
    10,478
    18 listopada urodziłam dziecko w 23 tyg. ciąży. Do 12 stycznia mam urlop macierzyński...I nie wiem czy wrócić po tym okresie do pracy (pracuję w przedszkolu, boję się tylko zarazków i chorób bo wtedy nie mogłabym jeździć do maluszka)...czy wziąć opiekę na dziecko...tylko ile wynosi taki zasiłek???
    "A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? - spytał Krzyś ściskając Misiowi łapkę - Co wtedy? -Nic wielkiego - zapewnił go Puchatek - posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha to ten ktoś nigdy nie znika tylko siedzi gdzieś i czeka na Ciebie."
    http://aleks.pamietajmy.com.pl/index...aries&a=Detail

  7. #6
    Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku dla pracowników stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu.

  8. #7
    Senior Member Awatar Anchela34
    Dołączył
    May 2011
    O mnie
    Mam dwóch synków: Arusia i Olusia
    Posty
    1,450
    Cytat Zamieszczone przez Adrianna Łuczak Zobacz posta
    Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż
    przez okres 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem (o tym stanowi ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).
    Ale czy zasiłek opiekuńczy przysługuje nawet wtedy gdy dziecko znajduje się na oddziale intensywnej terapii, gdy jest pod opieką lekarzy?
    Czy dopiero jak wróci do domu i sama bedę sie nim zajmowała? Kto wtedy wypełnia taki druk, lekarz z tego oddziału?
    I gdzie składam taki druk, do jakiej instytucji?

  9. BabyApp
  10. #8
    To zależy od tego czy opieka nad chorym dzieckiem, okaże się niezbędna w czasie pobytu dziecka w szpitalu (np. dla czynności pielęgnacyjnych, karmienia piersią itp.).
    Czyli aby otrzymać zasiłek opiekuńczy trzeba uzyskać zaświadczenie lekarskie o konieczności pobytu w szpitalu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Zaświadczenie, aby było ważne musi zastać wydane przez lekarza, który opiekuje się dzieckiem w szpitalu a jeśli zaświadczenie wydane zostało przez lekarza rodzinnego to musi ono zostać potwierdzone dodatkowo przez lekarza leczącego dziecko w szpitalu. Jeśli otrzyma więc Pani takie zaświadczenie, iż opieka nad dzieckiem, w czasie jego pobytu w szpitalu jest niezbędna ma Pani prawo do zasiłku.

  11. #9
    Senior Member Awatar Anchela34
    Dołączył
    May 2011
    O mnie
    Mam dwóch synków: Arusia i Olusia
    Posty
    1,450
    Dziękuję bardzo.

Zapytaj naszych ekspertów

Podobne wątki

  1. dodatkowy urlop macierzyński
    By loginka in forum BECIKOWE, urlopy, zasiłki, pieniądze
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 04-09-13, 17:06
  2. urlop i zasiłek macierzyński
    By beti30 in forum BECIKOWE, urlopy, zasiłki, pieniądze
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-04-13, 21:26
  3. Urlop macierzyński, urlop wychowawczy a wypowiedzenie
    By justi in forum BECIKOWE, urlopy, zasiłki, pieniądze
    Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 19-04-13, 23:09
  4. urlop macierzyński na zasiłku dla bezrobotnych
    By Anett421 in forum BECIKOWE, urlopy, zasiłki, pieniądze
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-10-11, 18:47
  5. Dodatkowy Urlop Macierzyński
    By Kaspirowa in forum BECIKOWE, urlopy, zasiłki, pieniądze
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 19-10-11, 18:41

Odwiedzający odnaleźli tę stronę dzięki wyszukiwaniu fraz:

Brak wyników do wyświetlenia!

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest Aktywny(e)
  • EmotikonyAktywny(e)
  • [IMG] kod jest Aktywny(e)
  • [VIDEO] code is Aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.