Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Urlop macierzyński a pobyt wcześniaka w szpitalu

Junior Member
    elitka

Mieszka w
    S

Urlop macierzyński a pobyt wcześniaka w szpitalu

Urodziłam w 6 miesiącu przez cesarskie cięcie wcześniaka. Moje dziecko w szpitalu może przebywać nawet 3 miesiące, w związku z czym większość mojego urlopu macierzyńskiego zostałaby wykorzystana podczas pobytu dziecka w szpitalu. A jak wiadomo wcześniaki, nawet te wypisane już do domu, potrzebują znacznie więcej opieki niż dzieci urodzone o czasie.

W związku z tym, czy po 8 tygodniach urlopu macierzyńskiego mogę pójść na zwolnienie lekarskie (hospitalizacja dziecka lub opieka nad dzieckiem) i później wykorzystać resztę urlopu macierzyńskiego? Jeśli tak to ile maksymalnie może wynosić taki okres?

2. BabyApp
    Sytuację, w której Pani się znajduje przewiduje art. 181 kodeksu pracy. W myśl tego artykułu w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala. Przerywając w takiej sytuacji urlop macierzyński może Pani pobierać zasiłek z tytułu opieki nad chorym dzieckiem (lekarz niech wystawi odpowiednie zaświadczenie na druku ZUS ZLA). Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż
    przez okres 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem (o tym stanowi ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Senior Member Awatar milkaplp
    Mieszka w
    Opole
    O mnie
    Karolina pierwsze dziecko urodzona 19.05.2011
    Moje dziecko też urodziło się wcześnie w 29tc. 13 lipca kończy mi się 8 tygodni macierzyńskiego a mała przynajmniej do 1 sierpnia będzie w szpitalu o ile nie dłużej. Jakie zwolnienie mogłabym dostać na te dwa tygodnie jeśli przerwałabym macierzyńskie i jaki lekarz może takie zwolnienie wystawić?

L4 można uzyskać ze szpitala albo od lekarza rodzinnego, z pewnością wystawią je na odpowiednim druku aby mogła Pani otrzymać zasiłek opiekuńczy.

Senior Member Awatar joanna2011
    O mnie
    Tęsknię za Aleksem
    18 listopada urodziłam dziecko w 23 tyg. ciąży. Do 12 stycznia mam urlop macierzyński...I nie wiem czy wrócić po tym okresie do pracy (pracuję w przedszkolu, boję się tylko zarazków i chorób bo wtedy nie mogłabym jeździć do maluszka)...czy wziąć opiekę na dziecko...tylko ile wynosi taki zasiłek???
    "A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? - spytał Krzyś ściskając Misiowi łapkę - Co wtedy? -Nic wielkiego - zapewnił go Puchatek - posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha to ten ktoś nigdy nie znika tylko siedzi gdzieś i czeka na Ciebie."
    http://aleks.pamietajmy.com.pl/index...aries&a=Detail

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku dla pracowników stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu.

Senior Member Awatar Anchela34
    O mnie
    Mam dwóch synków: Arusia i Olusia
    Cytat Zamieszczone przez Adrianna Łuczak Zobacz posta
    Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż
    przez okres 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem (o tym stanowi ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).
    Ale czy zasiłek opiekuńczy przysługuje nawet wtedy gdy dziecko znajduje się na oddziale intensywnej terapii, gdy jest pod opieką lekarzy?
    Czy dopiero jak wróci do domu i sama bedę sie nim zajmowała? Kto wtedy wypełnia taki druk, lekarz z tego oddziału?
    I gdzie składam taki druk, do jakiej instytucji?

9. BabyApp
    To zależy od tego czy opieka nad chorym dzieckiem, okaże się niezbędna w czasie pobytu dziecka w szpitalu (np. dla czynności pielęgnacyjnych, karmienia piersią itp.).
    Czyli aby otrzymać zasiłek opiekuńczy trzeba uzyskać zaświadczenie lekarskie o konieczności pobytu w szpitalu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Zaświadczenie, aby było ważne musi zastać wydane przez lekarza, który opiekuje się dzieckiem w szpitalu a jeśli zaświadczenie wydane zostało przez lekarza rodzinnego to musi ono zostać potwierdzone dodatkowo przez lekarza leczącego dziecko w szpitalu. Jeśli otrzyma więc Pani takie zaświadczenie, iż opieka nad dzieckiem, w czasie jego pobytu w szpitalu jest niezbędna ma Pani prawo do zasiłku.

Senior Member Awatar Anchela34
    O mnie
    Mam dwóch synków: Arusia i Olusia
    Dziękuję bardzo.

Zapytaj naszych ekspertów