Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Zabawki po rodzeństwie. Starszy nie chce ich oddać

Senior Member
    _marta_

O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2009-01-17 zobacz kalendarz

Zabawki po rodzeństwie. Starszy nie chce ich oddać

Witajcie,
    między moimi dziećmi są ponad 4 lata różnicy i Igor ładnie rezygnuje ze swoich zabawek i oddaje je Olce "na zawsze". Ale u sąsiadki sytuacja jest trudniejsza, bo między maluchami są dwa lata różnicy i ostatnio opowiadała mi trudne sytuacje między synkami. Czterolatek za nic nie chce dawać swoich "bobasowatych" zabawek, tj. sortery, duże klocki, swemu młodszemu bratu. Mama używa więc argumentów, że te zabawki są "pożyczane" i młodszy ma je po zabawie zwrócić starszemu, choć tak naprawdę ten starszy się tymi zabawkami już nie bawi. Myślałam, że może warto brać te zabawki od starszego chłopca i w zamian kupować mu nowe (jako prezent od młodszego brata), ale wtedy rodzice szybko zbankrutują ;-) Jak tłumaczyć czterolatkowi, że jego WŁASNA zabawka już jest dla niego nieodpowiednia, a może się nią bawić młodszy brat? Może macie za sobą takie doświadczenia?

2. BabyApp
    Senior Member Awatar Pandora
    Mieszka w
    Wielkopolska
    O mnie
    Blogerka.
    Ja nie mam doświadczenia ,bo jestem mamą jedynaka ,ale moje dziecko bez żadnego ,,ale" spakowało ostatnio zabawki z których powyrastał do ,,innego dzidziusia".
    Swoją drogą ja uważam ,że rodzic nie powinien zmuszać dziecka do oddania SWOJEJ zabawki młodszemu rodzeństwu. Ja wychodzę z założenia ,że skoro dziecko nie chce takiej zabawki oddać ,to nie chce i tyle i wtedy należy kupić młodszemu rodzeństwu inną zabawkę. Dziecko ma prawo mieć zabawki na własność i nikt nie powinien oczekiwać ,że nagle wszystko odda swojemu młodszemu rodzeństwu. Owszem - dzielenie się tak ,ale oddawanie na własność - niekoniecznie.

Senior Member Awatar Vella
    Mieszka w
    Warszawa
    O mnie
    Jestem mamą, moja córka Matylda urodziła się 9 lutego 2012
    Cytat Zamieszczone przez Pandora Zobacz posta
    Swoją drogą ja uważam ,że rodzic nie powinien zmuszać dziecka do oddania SWOJEJ zabawki młodszemu rodzeństwu. Ja wychodzę z założenia ,że skoro dziecko nie chce takiej zabawki oddać ,to nie chce i tyle i wtedy należy kupić młodszemu rodzeństwu inną zabawkę. Dziecko ma prawo mieć zabawki na własność i nikt nie powinien oczekiwać ,że nagle wszystko odda swojemu młodszemu rodzeństwu.
    Święte słowa.
    Jako najstarsza z rodzeństwa wiecznie traciłam MOJE rzeczy na rzecz siostry i brata.
    W efekcie dzieliłam się chętnie ale... tylko z obcymi dziećmi, bo nikt mnie do tego nie zmuszał (a wręcz zniechęcał), z rodzeństwem walczyłam o wszystko.
    X ma prześladowcę. Namolna dziewucha śledzi jego posty i wykorzystuje jego dane osobowe. Co powinien zrobić X?

Ja też nie miałam takiego problemu. Ale wydaje mi się, że wystarczy dziecku wytłumaczyć. Powinno zrozumieć. No i też zależy jaka zabawka. Wiadomo, że komputer czy jakieś zdalnie sterowane autko, ciężko jest oddać. Ja uważam, że powinno się kupować ]zabawki kreatywne. Jak dziecko wyrośnie i z łatwością podejdzie do zadania ( np. ułożenia kloców, czy sznurowania drewnianych bucików ) To nie będzie się chciało tym bawić, bo będzie to dla niego zbyt łatwe. Trzeba kombinować z dzieciakami.
    Ostatnio edytowane przez gonia7777 ; 11-08-15 o 10:00

Senior Member Awatar gonia7777
    Mieszka w
    Warszawa
    No właśnie, co to znaczy "oddac"? Czy chodzi o to, ze malec zabiera je do swego pokoju? Myślę, ze to trudna sytuacja dla starszaka. Dzieci są bardzo przywiązane do swojej własności. Myślę, ze lepiej pozwalać dzieciom na zabawę zabawkami brata, nawet, jak już z nich wyrósł, niż odbierać mu je i oddawać.

Z własnego doświadczenia wiem,że na siłę nie wolno zabierać dziecku zabawek by dac innemu. Uważam, że każde dziecko w swoich półkach ma takie zabawki, którymi juz nie chce się bawić. Jednakże potraktujmy dzieci jak właścicieli tych rzeczy i zapytajmy ich o zdanie.

admin Awatar Kasia
    Mieszka w
    Sulejówek
    U nas było tak, że starsza siostra oddawała zabawki młodszej wówczas, kiedy w jej pokoju zaczynało brakować miejsca - zazwyczaj odbywało się to na zasadzie wymiany: dostajesz nowe, żegnasz się z kilkoma takimi, którymi już się nie bawisz. Nigdy nie kazałam starszej córce oddawać czegoś młodszej, bo tamta to chciała.

9. BabyApp
    Junior Member Awatar hupton
    Mieszka w
    Bydgoszvz
    U mnie też była podobna sytuacja z zabawkami, ale wszystko zmieniły klocki. Kupiłam kiedyś mojej córce takie drewniane klocki https://www.fotelikiabc.pl/klocki-drewniane.html i zanim urodził się synek zaniosłam je na strych, bo takie z drewna się nie zniszczą i niedawno je znowu przyniosłam, postawiłam na dywanie i powiedziałam im, że to są bardzo stare klocki, którymi Zuzia już kiedyś się bawiła, ale teraz są one wspólne i mają się nimi dzielić. Na początku dzielili się tylko tymi klockami, później zaczeli się nimi bawić wspólnie a ostatnio, co mnie bardzo zaskoczyło, zaczęli się dzielić kredkami, puzzlami a nawet ciastkami a to wszystko za sprawą klocków!

Zapytaj naszych ekspertów
Rita Calderaro - Poczmańska
Rita Calderaro - Poczmańska Rehabilitant dziecięcy

Ciągnięcie za włosy i uszy.

Odwiedzający odnaleźli tę stronę dzięki wyszukiwaniu fraz:

Brak wyników do wyświetlenia!

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia umieszczania postów