Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Rehabilitacja dziecka z Zespolem Downa

Junior Member
    bliznak

Mieszka w
    Szwecja
    O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2012-01-01 zobacz kalendarz
    Data
    01.01.2012

Rehabilitacja dziecka z Zespolem Downa

Witam. Jestem mamą Dominiczka który urodził się w 34 tyg ciąży. Zaraz po porodzie podejrzewano że może mieć zespół Downa, po badaniach genetycznych informacja się potwierdziła. Dominik ma w tej chwili 7 miesięcy. Siedzi już praktycznie sam, w 5 miesiącu życia miał operowane serduszko, więc 1,5 miesiąca mieliśmy z głowy jakąkolwiek rehabilitację. Mieszkamy w Szwecji i mamy swoją rehabilitantkę, ale jak na razie mowa jest tylko o masażu całego ciałka, robimy to. Ale poczytałam fora na polskich stronach, i zaczynam się martwić bo tu są jakieś metody Vojty i inne np., Nie chcę krzywdzić mojego synka, ale mu pomóc. Może jest jakaś strona z dokładnym opisem tych metod + np. zdjęcia? Czy w ogóle mogę rozpocząć taką rehabilitację sama na własną rękę? Czy może są jakieś proste ćwiczenia które mogę wykonywać sama z synkiem?
    To jest pierwsze nasze dziecko i chciałabym mu zapewnią jak najlepszy rozwój

2. BabyApp
    Droga Mamo, jest wiele metod rehabilitacji i żadnej nie może Pani prowadzić samodzielnie. Jedynie pod okiem fizjoterapeuty dziecięcego, który pokaże, dopasuje i wytłumaczy. Ja poleciłabym naukę pływania niemowląt. Środowisko wodne świetnie wpływa na cały organizm dziecka (tutaj może Pani zapoznać się dokładnie z działaniem wody na dziecko http://www.rita-rehabilitacja.pl/plywanie-niemowlat) ale to również w szkole pływania, prowadzonej przez osobę uprawnioną do prowadzenia zajęć w wodzie dla niemowląt. Metoda NDT Bobath jest w przypadku zespoły Downa również świetną metodą pozwalającą dziecku na torowanie prawidłowych wzorców ruchowych, co jest niezmiernie istotne, ponieważ nie tylko istotny jest fakt podjęcia danej umiejętności (np. chodzenia) ale sposób w jaki jest dana umiejętność wykonywana. Masaż również bardzo pozytywnie wpływa na ustrój ale jest dość słabym środkiem leczniczym samym w sobie - stosuje się masaż raczej jako wspomaganie leczenia niż leczenie. Jak dziecko będzie już samodzielnie chodziło to można pracować z nim metodą Domana-Delacato. Naprawdę metod leczenia jest wiele i fizjoterapeuta powinien ocenić poziom rozwoju dziecka oraz stopień choroby i na tej podstawie dobrać metody. Ja osobiście polecam wymienione powyżej i nie poleciłabym w przypadku zespołu Downa metody Vojty.

Przepraszam, że musiała Pani czekać tak długo na odpowiedź ale byłam na urlopie.

Pozdrawiam

Junior Member
    bliznak

Mieszka w
    Szwecja
    O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2012-01-01 zobacz kalendarz
    Data
    01.01.2012
    Dziękuję pani za odpowiedź. 30 sierpnia mam y spotkanie z naszą rehabilitantką, na pewną zapytam o dane metody i ćwiczenia, i czy w ogóle w Szwecji są znane. Co do zajęć na basenie, to my od początku o tym myśleliśmy. Niestety Dominiczek ma wyłonioną stomię, więc póki nie będzie po operacjach ze względów higienicznych nie możemy uczęszczać na takie zajęcia. Do tej pory nasza rehabilitantka mówiła że Dominik jak na dziecko z zespołem Downa rozwija się bardzo dobrze, z czego jestem bardzo szczęśliwa. Ale ciągle boję się że coś zaniedbam, przegapię...

Junior Member
    Wanda Jackowska

Mieszka w
    Szczecin, Poland, Poland
    Może jak nie jesteś pewna skonsultuj stan jeszcze z innym specjalistą? Na pewno znajdziesz takiego u siebie. Ja byłam u Paulina Budzińska. Ćwiczy do dnia dzisiejszego z moim dzieckiem.

Witam

Chciałam podzielić się ze wszystkimi mamami, które walczą o zdrowie swoich dzieci, swoją historią. Nie wiem jak mnie ocenicie, ale mam nadzieję, że pomogę w ten sposób podjąć właściwą decyzję.

W 1996 roku moje dziecko urodziło się zdrowe i nic nie wskazywało na to, że po dwóch miesiącach lekarze przyczepiając się o zbyt dużą głowę natkną się na wylew pod wyściółkowy I stopnia. Wtedy mój syn był lekko opóźniony psycho-motorycznie w/g diagnozy, ponieważ nie reagował prawidłowo dla swojej grupy wiekowej. Miał też tyło zgięcie, asymetria i nieprawidłowe naprężenie mięśni po tylu latach już nie pamiętam, ale P. Dr., która diagnozowała moje dziecko powiedziała, że to był uraz okołoporodowy i może tak być, że będzie miał porażenie mózgowe.
    Dla mnie zabrzmiało to jak wyrok, nie mogłam dopuścić, żeby moje dziecko jeździło na wózku inwalidzkim do końca życia.
    Zostało skierowane na rehabilitację metodą Bobath, przy diagnozowaniu dziecko płakało jakby go ze skóry obdzierali, a my rodzice razem z nim, jednak mimo to dzielnie chodziłam z nim na rehabilitacje, po czasie przestał płakać i nawet się uśmiechał do rehabilitantek, pamiętam tą miłą atmosferę.

Oprócz tego moja sąsiadka – koleżanka zagadnęła mnie widząc mój smutek i poleciła fundację na Woli w której leczą metodą Vojty podobno bardzo dobra i najlepiej działać jak najwcześniej tj. do 9 m-ca życia są najlepsze efekty. Tam przy diagnozowaniu dziecko płakało jeszcze bardziej wiszące do góry nogami, wystraszone do granic możliwości. znowu płakaliśmy wszyscy.

Rehabilitowany był dwoma metodami na raz, w przychodni rehabilitacyjnej metodą Bobath do ok 12 m-ca i metodą Vojty w domu też ok roku.

Moja teściowa uważała za zbyteczne rehabilitowanie dziecka “PO CO GO REHABILITOWAĆ PRZECIEŻ WSZYSTKO JEST W PORZĄDKU” Płakał na początku dlatego uważała, że go to boli a ja robię mu to specjalnie. Jednak po jakimś czasie przestał płakać a ja dzielnie kontynuowałam rehabilitację i tu i tu.

Dużo z synem przeszłam, bo tak jak twierdziła psycholog, będzie miał problemy logopedyczne i problemy w szkole faktycznie tak było, ale teraz ma 18 lat i jest w klasie maturalnej, chodzi i mówi normalnie i jest mądrzejszy od rówieśników. Po terapii logopedycznej nie ma nawet śladu seplenienia… było ciężko rozpoczęta w pierwszej klasie terapia logopedyczna ok 4-5 klasy podstawowej zaczęła przynosić rezultaty, to ciężka i mozolna praca.

Jest teraz zdrowym i mądrym młodzieńcem, ma co prawda astmę, ale to już inna bajka.

Życzę wytrwałości w rehabilitacji, bo nikt tego za Was nie zrobi, potrzeba wam dużo siły i samozaparcia. Nie przerywajcie rehabilitacji na własną rękę, można pomóc dziecku wkroczyć w życie jak nawet coś się nie udało, można to naprawić lub polepszyć stan zdrowia dziecka.

Ja jestem prze szczęśliwa, że nam się udało. Pozdrawiam

Orientujecie się jak mają się terminy rehabilitacji na fundusz?

Senior Member Awatar Myszka19
    O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2014-06-03 zobacz kalendarz
    Polecam dopytać się u Ciebie na miejscu. W kazdym mieście terminy oczekiwania sa rózne.Wiele również zależy od ośrodka, który ma podpisaną umowę z narodowym funduszem zdrowia Bo do niektórych ośrodków jest wiecej chętnych, do niektórych o wiele mniej. Czasami warto jest dopłącic do ćwiczeń rehabilitacyjnych prywatnie. Nie jest to aż takim poważnym kosztem a jednak nie będzie tak dużej przerwy w rehabilitacji malucha.

Kilka informacji na temat rehabilitacji dziecka znajdziesz w tym artykule:
    http://www.ilekarze.pl/informacja-me...018-01-29.html
    Zapoznaj się z nim.

9. BabyApp
    Senior Member Awatar kasia.s
    O mnie
    Jestem w ciąży, mam termin porodu na 2019-05-29 zobacz kalendarz
    Świetni specjaliści jeśli chodzi o rehabilitację przyjmują w Rehaorthopedica. Chodziłam tam z dzieckiem przez pół roku i widać było wyraźną poprawę. Rehabilitacja przynosiła efekty bardzo szybko więc mogę polecić tę klinikę. Jest przystosowana dla dzieci - to dodatkowy plus.

Junior Member
    kaskakk

O mnie
    Staram się o ciążę

..,,..

Rehabilitacja dziecka w Zespołem jest bardzo ważna. Oprócz zajęć należy również wykonywać ćwiczenia w domu,ponieważ to zapewni szybszy powrót do sprawności. Moja ciocia kupowała artykuły na sklep pomocedlaseniora.pl .Piłki,taśmy, rotory-wszystko

Jest tu ktoś z Trójmiasta? Placówka http://pomorskirehabilitant.pl zajmuje się rehabilitacją dzieci, także do nich warto się odezwać, ponoć są bardzo dobrzy, mają świetnych specjalistów, którzy podchodzą do każdego pacjenta bardzo indywidualnie.

Zapytaj naszych ekspertów

Odwiedzający odnaleźli tę stronę dzięki wyszukiwaniu fraz:

Brak wyników do wyświetlenia!

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia umieszczania postów