Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Szpotawość kolanek

Senior Member
    rilla

O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2011-05-12 zobacz kalendarz

Szpotawość kolanek

Witam
    U mojej 14 miesięcznej córci zdiagnozowano szpotawość kolanek. Ortopeda powiedział, że to może być od tego, że za szybko zaczęła stawać na nóżki i za szybko chodzić. Na razie kazał to obserwować i przyjść na kontrolę za pół roku. Nie zalecił szyn ani żadnych ćwiczeń? I że do dwóch lat same się nóżki wyprostują. Czy miał rację? Dodam, że Mała ładnie stawia stópki, nie przewraca się tylko jej nóżki są tak dziwnie złożone w literę O.
    Z góry dziękuję za odpowiedź

2. BabyApp
    Witam,
    Ortopeda na pewno miał rację żeby póki co obserwować. Ale fizjologicznie to do 3 roku życia wszelkie krzywości nóg są normalne a do 7 a nie 2 roku życia występuje autokorekcja. Jeśli dziecko w wieku 6 lat wciąż będzie miało wyraźne niekształtności to proszę się wybrać do dobrego ortopedy lub pediatry po skierowanie na rehabilitację. Ewentualnie w wieku ok 5 - 6 lat rozpocząć delikatne zajęcia korekcyjne, ale co ważne nie prowadzone grupowo a indywidualnie i z całą pewnością przez fizjoterapeutę.

Member
    mloda136

Mieszka w
    Nowy Sącz
    O mnie
    Mama 4 latka
    Data
    29.05.2011
    Witam serdecznie, mam synka 15-miesięcznego u którego stwierdzono szpotawość kolan. 2 miesiące temu byłam w poradni Wad postawy i lekarz zlecił zwiększenie wit D i przyjść do kontroli za 2 miesiące. Wczoraj byłam do kontroli i lekarz powiedział, że nie widzi poprawy i kazał kupić szyny nocne na całą kończynę z sandałem korygującym. Nie zalecił żadnych ćwiczeń tylko od razu szyny. Czy powinnam je kupować czy jeszcze poczekać i obserwować??

Mój synek bardzo lubi spać na brzuszku z podkulonymi nóżkami tak jak niemowlak, usina w takiej pozycji i w nocy też tak śpi. Czy taka pozycja też może mnieć wpływ na szpotawość kolan?? Pewna pielęgniarka mi powiedziała, że może dlatego na krzywe nóżki. Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.

Droga Mamo,
    Generalnie wszelkie krzywości kończyn dolnych dzieci do 3 roku życia jest fizjologią - czyli normą. Norm się nie leczy i nie koryguje. Jednak gdy zniekształcenie jest bardzo duże to należy interweniować. Proszę zmierzyć wielkość wady, polecając dziecku aby stanął na baczność (tak aby uda się stykały) tyłem do Pani i centymetrem krawieckim lub nawet linijką proszę zmierzyć odległość pięt od siebie. Dopiero z takimi danymi będę mogła powiedzieć czy zalecenie lekarza jest prawidłowym postępowaniem. Czekam na pomiar i pozdrawiam

Odnośnie przyczyny koślawości to wątpię aby spanie mogło być przyczyną. Pielęgniarki nie znają się na ortopedii dlatego lepiej pytać specjalistów - ortopedów, fizjoterapeutów. Dopóki stopy, nogi dziecka nie dojrzeją, uczą się i doświadczają. Aparat mięśniowy malucha nie jest jeszcze na tyle wydolny aby przejąć całe obciążenie własnego ciężaru ciała a co dopiero obciążenia dodatkowe. W tym czasie nogi nie mają możliwości by się "nie mylić" w dodatku nieprzerwanie muszą się mierzyć z ogromną niedojrzałością mechanizmów równowagi, kontroli napięcia mięśniowego, ich własnej struktury wewnętrznej. Nawet jeśli na początku życia aparat ruchu dziecka jest koślawy, dziwnie się układa musimy mu dać swobodę ruchu ponieważ inaczej nie nauczą się radzić sobie i neutralizować tendencję do deformacji. Dopiero z czasem, wraz ze zdobywaniem nowych umiejętności (skakanie, bieganie), podejmowaniu coraz to cięższych wyzwań dla nóg, dojrzewaniem aparatu ruchu i równowagi mięśnie dziecka nabierają siłę i umiejętności płynnej współpracy dzięki czemu dochodzi do auto korekcji. Szacuje się, że autokorekcja trwa do ok. 7 roku życia. Naprawdę nieliczne przypadki potrzebują interwencji ortopedycznej.

Member
    mloda136

Mieszka w
    Nowy Sącz
    O mnie
    Mama 4 latka
    Data
    29.05.2011
    Witam, nie wiem czy pani mnie dobrze zrozumiała, bo mój synek łączy stopki. Ma on nóżki w kształcie "O" a nie "X". Odległość między kolankami to 5 cm.

Przepraszam, faktycznie napisała Pani o szpotawości a nie koślawości. Ale pomiar wykonała Pani dobrze Jeśli odległość kolan nie przekracza 5 cm to jeszcze nie możemy mówić nawet o wadzie postawy. Proszę nie dopuścić aby z taką nie wielką krzywizną ortopedzi "zapakowali" dziecko w ortopedyczne pomoce. Proszę dbać tylko, aby dziecko długo nie stało (unikanie statyki). Dużo zdrowiej będzie dla jego nóg jak będzie chodził, skakał, wspinał się... czyli pełna dynamika. Przeciwwskazaniem jest również siad skrzyżny

9. BabyApp
    Senior Member
    rilla

O mnie
    Byliśmy jeszcze u kilku lekarzy, ostatni z nich wysłał nas do endokrynologa, który polecił zrobić wyniki na fosfatazę alkaiczną, wapń, parathormon i tsh. Okazało się, że Natalka ma za niski parathormon, który powoduje niedostateczne wchłanianie wapnia i wit D. Te wyniki były w normie ale na jej dolnej granicy. Dostała euthyrox w dawce 1/4 tabletki i alfadiol. Na początku grudnia mamy zrobić jeszcze raz te wyniki. Do tego kupiliśmy buty ortopedyczne po domu i na dwór. Mam nadzieję, że będzie dobrze.

Cytat Zamieszczone przez rilla Zobacz posta
    Byliśmy jeszcze u kilku lekarzy, ostatni z nich wysłał nas do endokrynologa, który polecił zrobić wyniki na fosfatazę alkaiczną, wapń, parathormon i tsh. Okazało się, że Natalka ma za niski parathormon, który powoduje niedostateczne wchłanianie wapnia i wit D. Te wyniki były w normie ale na jej dolnej granicy. Dostała euthyrox w dawce 1/4 tabletki i alfadiol. Na początku grudnia mamy zrobić jeszcze raz te wyniki. Do tego kupiliśmy buty ortopedyczne po domu i na dwór. Mam nadzieję, że będzie dobrze.
    Bardzo dobrze, że udało się trafić na lekarza, który postanowił sięgnąć głębiej niż ortopedia. Jednak buty ortopedyczne tylko utrudnią dziecku prawidłowe poruszanie się. Dziecko powinno jak najwięcej czasu spędzać boso a nie być zamęczane i po domu i dworze sztywnymi, betonowymi butami, które działają jak gips. Powodują silne ograniczenia w pracy mięśni stopy przez co mięśnie słabną i mamy jeszcze gorszy efekt. Jeśli coś z zewnątrz (w tym przypadku sztywny but) utrzymuje stopę w dobrym położeniu to po zdjęciu buta stopa wróci do poprzedniego, wadliwego ustawienia. To jest złudna korekcja bierna. A nie chodzi o to aby zapakować dziecko w sztywne buty, szyny czy inne urządzenia tylko aby dziecko samodzielnie i czynnie było w stanie skorygować ustawienie.

Senior Member
    rilla

O mnie
    Też się zdziwiłam, że kazał kupić buty po domu bo wszędzie jest napisane, że dziecko ma chodzić boso. Co prawda nie chodzi w nich cały dzień tylko przez kilka godzin dziennie, ale mimo wszystko.
    To są takie buty po domu:
    http://www.dawid.net.pl/index.html?p...ype=1&iPhoto=1

Zapytaj naszych ekspertów

Odwiedzający odnaleźli tę stronę dzięki wyszukiwaniu fraz:

Brak wyników do wyświetlenia!

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia umieszczania postów