Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Dziecko samo wraca ze szkoły

Junior Member
    Just

Dziecko samo wraca ze szkoły

Witajcie,
    mój siostrzeniec ma już 7 lat i w tym roku jego mama postanowiła, że może wracać sam ze szkoły. Droga zajmuje ok. 15 minut i częściowo jest widoczna z okna mieszkania, tak że można go obserwować. Ale Maks musi przejść ten kawałek zupełnie sam, ma do pokonania ruchliwą ulicę ze światłami i kawałek przez mały park. Zastanawiam się, czy to bezpieczne, żeby 7-latek sam wracał ze szkoły jeżeli nie jest to konieczne. Wiem, że ważne jest usamodzielnianie dziecka, ale czy musi to się wiązać z takim ryzykiem?

2. BabyApp
    admin Awatar Kasia
    Mieszka w
    Sulejówek
    Moim zdaniem to za wcześnie.... a czy ma już skończone 7 lat? Bo jeśli jeszcze jest formalnie 6-cio latkiem, a urodziny ma np w listopadzie, to rodzice mogą zapłacić mandat w wysokości 5 tys. zł za zostawienie dziecka bez opieki - takie są przepisy.
    W szkole moich córek dzieci w tym wieku nie są wypuszczane bez opieki dorosłych, jeśli nikt po nie nie przyjdzie, wychowawczyni dzwoni po rodzica. Dopiero od 8-go roku życia można napisać dziecku zgodę na samodzielny powrót ze szkoły, i jednocześnie podpisać oświadczenie, że w razie wypadku rodzic nie będzie miał żadnych pretensji do szkoły.

Senior Member Awatar Pandora
    Mieszka w
    Wielkopolska
    O mnie
    Blogerka.
    Ja wracałam sama, nie miałam żadnej ulicy do przejścia i 5 minut drogi.
    Z tego co pamiętam mój brat zaczął sam wracać w drugiej klasie szkoły podstawowej ,a miał znacznie dłuższą drogę do pokonania ode mnie.
    Trudno mi odpowiedź na Twoje pytanie, bo jestem mamą 2latka, więc jeszcze daleka droga przede mną - ale uważam ,że to wszystko zależy od odpowiedzialności dziecka.
    Są dzieci ,które są bardziej samodzielnie niż drugie.

suzzi
    Guest
    suzzi
    Ja raczej bym mojego Filipa nie puszczała samego w takim wieku.Tym bardziej jeśli miałby kto go odbierać. Jeszcze miałby czas na usamodzielnianie się.

Moje dziecko dojeżdża samo autobusem do szkoły. Na początku bardzo się denerwowałam, że zabłądzi albo nie dotrze do szkoły. Oropnie to przeżywałam Natknęłam się kiedyś w internecie na takie oto urządzenie: alfatronik.com.pl/?pages=lok2_wiecej . Kupiłam je i powiem, że to było chyba najlepsze rozwiązanie. Moje dziecko ma je wsunięte do kieszonki tornistra, a ja mogę obserwować w internecie na żywo jego drogę do szkoły. Dzięki temu czuję, że moje dziecko jest bezpieczne i wiem, gdzie aktualnie przebywa.

Junior Member
    dekert

Mieszka w
    Warszawa
    chyba wszystko zależy od dziecka - ja w tym wieku wracałam sama ze szkoły - no ale czasy były inne
    Każda sieć komórkowa ma teraz usługę lokalizującą położenie dziecka - myślę, że warto skorzystać

ja bym się bała puścic w tym wieku dziecko samo....ale to prawda że zależy to od dojrzałości dziecka, moja, 5,5-letnia córka boi się zostac sama w domu podczas gdy chcę tylko wyrzucic śmieci, boi się ciemności itp wiec na pewno prędko jej nie puszczę samej...

9. BabyApp
    Senior Member Awatar Odrodzona
    O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2011-07-22 zobacz kalendarz
    Też mi się wydaje że to od dziecka zależy ...
    Ja w wieku 7 lat jeździłam sama autobusem do szkoły czy babci za to mój kuzyn w wieku 15 lat gubił się w parku 1 km od domu w którym bywał od urodzenia z rodzicami więc to różnie bywa .

Październikowe mamusie i ich maluszki :
    http://mjakmama24.dlarodzinki.pl/thr...rod%C3%B3w-%29

Senior Member Awatar Mariaszka
    O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2002-12-19 zobacz kalendarz
    Mój syn zaczął waracać i chodzić sam do szkoły kiedy był w drugiej klasie. I uczyła się tego stopniowo, tzn, za pierwszym i drugim razem umawialiśmy się w połowie drogi, potem juz sam wracał przez całą drogę, no, ale nie mogłam sobie odmówić kilka razy i trochę go szpiegowała, udając , że akurat robię zakupy w pobliskim sklepie

Zgadzam się z tym, że wszystko zależy od dziecka. Nie ma reguły, niektóre dzieci szybciej sobie radzą niż inne. Mój synek zaczął chodzić sam do szkoły jak miał 8 lat. Trochę się bałam, ale szkoła nie jest daleko. Chodzi na karolkową 49, a my mieszkamy 3 przecznice dalej. Na początku pokazałam mu trasę kilka razy, upewniłam się, że wszystko wie itd. Obserwowałam też przez okno jak idzie :P Tak czy siak, najważniejsze żeby dziecko czuło się pewnie i znało drogę. To nie powinno być dla niego stresujące.

Zapytaj naszych ekspertów
Rita Calderaro - Poczmańska
Rita Calderaro - Poczmańska Rehabilitant dziecięcy

Wzrok