Strona 1 z 15
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 145

Zaszłam w ciążę będąc na urlopie wychowawczym

Junior Member
    Andzia_Zg-ec

O mnie
    Jestem w ciąży, mam termin porodu na 2011-08-16 zobacz kalendarz

Zaszłam w ciążę będąc na urlopie wychowawczym

Witam!

Mam umowę na czas nieokreślony. Obecnie tj. od 19.03.2010 roku przebywam na urlopie wychowawczym który kończy się 01.10.2012 roku i pobieram zasiłek rodzinny i dodatek do zasiłku rodzinnego. Jestem w 28 tygodniu ciąży. Jak przerwę urlop wychowawczy i pierwszego dnia pracy przedstawię zwolnienie lekarskie, czy dostanę wynagrodzenie za czas przebywania na L4 (zapewne do momentu rozwiązania). Czy stracę pozostały urlop wychowawczy, jeśli teraz go przerwę? Czy pracodawca może mnie zwolnić? Czy będzie mi przysługiwał urlop wypoczynkowy za rok 2011 i 2012 ( jeżeli urlop macierzyński zakończy się w 2012 r.). Wiem że płatny urlop wychowawczy przysługuje przez okres 24 miesięcy. Jeżeli przerwę urlop wychowawczy przykładowo od dnia 01.07.2010 r. to czy jak wrócę ponownie na urlop wychowawczy na pierwsze dziecko to czy będę mogła skorzystać ponownie z płatnego urlopu wychowawczego (zostałoby mi do wykorzystania 7 miesięcy płatnego urlopu).
    Załóżmy że nie przerywam urlopu wychowawczego. Od kiedy zaczyna się zasiłek macierzyński, czy jest tak samo płatny jak urlop macierzyński? Rozumiem że muszę automatycznie w MOPS-ie zgłosić że będę pobierać zasiłek macierzyński? Czy będąc na zasiłku macierzyńskim przysługiwałby mi dodatkowy urlop macierzyński tak ja jest to w przypadku urlopu macierzyńskiego? Czy po zakończeniu zasiłku macierzyńskiego będę mogła starać się o te 7 miesięcy płatnego urlopu wychowawczego? Czy po zakończeniu urlopu wychowawczego mogę (w jakim terminie i jakie składać dokumenty) wziąć kolejny urlop wychowawczy na drugie dziecko.
    Pozdrawiam Ania

2. BabyApp
    Jeśli przerwie Pani urlop wychowawczy i wróci do pracy a następnie uda się na zwolnienie lekarskie nabędzie Pani prawo do zasiłku chorobowego, może i nawet do dnia porodu. Jest jedynie taki warunek: art.4.1. ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa -
    " Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
    1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu",
    tzn. że musiałaby Pani przepracować 30 dni aby nabyć prawo do zasiłku chorobowego.

Niewykorzystana część urlopu wychowawczego nie przepada, będzie go mogła Pani wykorzystać do dnia ukończenia przez dziecko 4 roku życia.

Pracodawca nie może Pani zwolnić (chyba że ogłosi upadłość czy likwidację).

Urop wypoczynkowy będzie Pani przysługiwać, urlop wypoczynkowy nie jest liczony jedynie za czas przebywania na ulopie wychowawczym, ale za czas przebywani na L4 i urlopie macierzyńskim tak.

Jeśli chodzi o dodatek do zasiłku rodzinego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym powienien Pani przysługiwać przez pozostałe 7 miesięcy (oczywiście jeśli będzie Pani nadal spełniać warunki jego przyznania), skoro wróci Pani ponownie na urlop wychowawczy.

Zasiłek macierzyński zacznie Pani otrzymywać od dnia porodu (chyba że zechce Pani wykorzystać 2 tyg.urlopu macierz.przed porodem, choć zakładam że nie) i to przez okres np. 20tyg (+2tyg.dodatkowego), czyli okres urlopu macierzyńskiego wynikający z kodeksu pracy. A przy założeniu, że nie przerwała Pani urlopu wychowawczego i dziecko urodziło się w trakcie to zgodnie z art. 29.3 powyżej cytowanej ustawy- w przypadku gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.

Dodatkowy urlop macierzyński (a tym samym zasiłek za te 2 tyg.) przysługuje Pani niezależnie od któregokolwiek rozwiązania.

Naturalnie w MOPSie trzeba byłoby zgłosić fakt pobierania zasiłku.

Wedle mojej opinii po zakończeniu urlopu wychowawczego na jedno dziecko można wziąć kolejny na drugie dziecko (oczywiście trzeba pamiętać o wieku dziecko - 4latka).

Junior Member
    carrot

O mnie
    Jestem w ciąży, mam termin porodu na 2011-06-29 zobacz kalendarz
    To ja się podłączę pod temat.

Dużo się pisze o prawach i problemach mamuś, które pierwszy raz zachodzą w ciążę a jednak brakuje rzetelnych informacji nt. problemów w drugiej ciąży.

Mam trochę mętlik w głowie. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, w lipcu 2012 r. kończę urlop wychowawczy na pierwsze dziecko. W drugą ciążę zaszłam będąc już na urlopie wychowawczym, na dniach będę rodzić. I co dalej? Wiem, że zasiłek macierzyński mi przysługuje ale nie urlop.
    W ZUSie powiedziano mi, że mam wystąpić do pracodawcy z prośbą o udzielenie właśnie _urlopu_ macierzyńskiego i że przerywa mi to aktualny urlop wychowawczy. Z kolei znalazłam taki artykuł: http://www.prawo.egospodarka.pl/2585...ym,1,34,3.html gdzie wyraźnie pisze, że UM nie przysługuje.
    Jak w takim razie jak załatwiać i przede wszystkim kiedy kwestie zasiłku? I co z tym urlopem wychowawczym, ew. UW na drugie dziecko (czy w ogóle jest szansa takowy dostać)?

Będę wdzięczna za pomoc i rozwinięcie tego tematu.

Pracownica, która urodzi dziecko w okresie urlopu wychowawczego nie przechodzi z dniem porodu drugiego dziecka na urlop macierzyński, bowiem nadal przebywa na urlopie wychowawczym na starsze dziecko. Urodzenie drugiego dziecka nie przerywa ani nie zawiesza urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko.
    Niezależnie od tego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia kolejnego dziecka. Zasiłek macierzyński przysługuje jednak za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. przez okres skrócony o 2 tygodnie, a więc z tytułu urodzenia jednego dziecka będzie to okres 18 tygodni (20 tygodni – 2 tygodnie). Skrócenie wymiaru zasiłku macierzyńskiego o 2 tygodnie ma jednak miejsce tylko wtedy, gdy pełny 20- tygodniowy wymiar okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego mieści się w okresie udzielonego urlopu wychowawczego. Tak więc prawo do urlopu macierzyńskiego (odpowiedniej jego części) kobieta nabędzie tylko w sytuacji, gdyby urlop wychowawczy zakończył się jeszcze przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego.
    Tak właśnie będzie w Pani sytuacji, tzn. gdy w lipcu zakończy się urlop wychowawczy nabędzie Pani po nim prawo do urlopu macierzyńskiego na okres, który jeszcze pozostał (niech Pani pamięta, że wówczas nie będzie on skrócony) plus urlop dodatkowy (2 tyg.).
    Formalności moim zdaniem powinny wyglądać tak: należy złożyć pracodawcy wniosek o urlop macierzyński od 1 sierpnia do ... oraz wypłatę zasiłku macierzyńksiego od dnia porodu do końca urlopu macierzyńskiego.
    Jeżeli chodzi o urlop wychowawczy na kolejne dziecko to przysługuje on Pani na zasadach ogólnych.

Junior Member
    carrot

O mnie
    Jestem w ciąży, mam termin porodu na 2011-06-29 zobacz kalendarz
    Pani Adrianno, dziękuję za odpowiedź.

Małe sprostowanie - drugie dziecko mam urodzić teraz, w lipcu 2011 roku, zaś urlop wychowawczy na pierwsze dziecko kończę w lipcu 2012.
    Z kolei firma, w której jestem zatrudniona jest małą firmą, poniżej 20 pracowników - w związku z tym wszystko chyba przez ZUS powinnam załatwiać?

Ach tak ,rzeczywiście to rok 2012, przepraszam. To wówczas cały okres pobierania zasiłku zawrze się w okresie urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, niech Pani zawnioskuje więc o 18 tyg.(zamiast 20) + 2 tyg.dodatkowego. Wszystkie dokumenty i tak składa się u pracodawcy. Natomiast wniosek o urlop wychowawczy na drugie dziecko niech Pani złoży od lipca 2012r. na okres np. 3 lat (u Pani chyba tak będzie, że drugie dziecko skończy 4 latka i mniej więcej w tym samym czasie skończy się urlop wychowawczy na nie).

Junior Member
    honorka

O mnie
    Jestem w ciąży, mam termin porodu na 2012-02-20 zobacz kalendarz
    Pani Adrianno Moja sytuacja jest taka
    po urlopie macierzyńkim wykorzystałam ulrlop wypoczynkowy i w tym czasie na url.wyp. zaszłam w drugą ciąże. Nie wiedząc o tym złożyłm po url.wyp. wnosek o url.wychowawczy do 29 lutego 2012. A termin porodu mam no 20 lutego 2012. Czy mam jakieś szanse aby zrezygnowac z urlopu wychow.a przedstawic zwolnienie lek i otzrzymywac wynagrodzenie?Jezeli nie,to czy jesli urodze dziecko w w czasie trwania url.wych.,to czy bedzie mi przysługiwał zasiłek macierzyńki i od kiedy bedzie przysługiwał mi urlop macierzynki. Czy pełny wymiar url.macierz na drugie dziecko to (20tyg+4tyg. dodatkowo)

9. BabyApp
    Junior Member
    honorka

O mnie
    Jestem w ciąży, mam termin porodu na 2012-02-20 zobacz kalendarz
    Mam jeszcze jedno pytanko. Czy ja musze przepracowac 30dni aby otzrymac zasiłek chorobowy z ZUS? Czy to nie jest tak,że jesli pierwszego dnia,w którym miałabym się wstawić do praxcy,przedstawie zwolnienie lekarskie-to za 1 miesiąc zapłaci mi pracodawca,a już za kolejne ZUS? Czy faktycznie musze wstawic sie w pracy i przepracowac 30dni. Z góry dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam

Honorka - należałoby przerwać urlop wychowawczy, wrócić na 30 dni do pracy (chodzi tutaj o wymóg z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia w razie choroby i macierzyńsywa- "art. 4. 1. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego: 1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega
    obowiązkowo temu ubezpieczeniu") a następnie (jeśli wedle oceny lekarza stan zdrowia Pani czy dziecka tego wymaga) udać się na zwolnienie lekarskie, wówczas będzie ono płatne. Urlop i zasiłek macierzyński będzie przysługiwał na ogólnych zasadach.
    Jeśli nie zdecyduje się Pani na takie rozwiązanie to zasiłek chorobowy w trakcie urlopu wychowawczego nie przysługuje, ale zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka owszem, prawo do niego nabędzie Pani z dniem porodu, na okres 20 tyg.podst.(nie będzie skrócony do 18tyg., ponieważ urlop wychowawczy skończy się szybciej niż okres pobierania zasiłku macierzyńskiego) +4 dodatk.

Junior Member
    Andzia_Zg-ec

O mnie
    Jestem w ciąży, mam termin porodu na 2011-08-16 zobacz kalendarz
    Witam!
    Pani Adrianno czytałam ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia w razie choroby i macierzyństwa i jest tam napisane dokładnie tak jak Pani pisze, ale jest również napisane: " Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa w ust. 1, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego". W takim razie ja rozumiem to tak, że będąc na urlopie wychowawczym miałam przerwę ale przed urlopem wychowawczym podległam nieprzerwanemu ubezpieczeniu chorobowemu. Proszę o wyjaśnienie bo już się pogubiłam. Dodam tylko że Pani w Zusie poinformowała mnie że pierwszego dnia pracy nabędę prawo do zasiłku chorobowego. Już nic z tego nie rozumiem. Boję się tylko że jak już cała procedura się rozpocznie i złożę dokumenty o powrót do pracy to wyjdę na tym jak Zabłocki na mydle. Jeszcze jedno krótkie pytanko: załóżmy że złożę u pracodawcy podanie o powrót do pracy z urlopu wychowawczego zgodnie z art. 186 pkt. 2) K.P."po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy" i w tym czasie tj. tych 30 dniach urodzę dziecko to co z moim podaniem, czy traci ono ważność, bo rozumiem że z dniem porodu jestem na zasiłku macierzyńskim.
    Pozdrawiam Andzia_Zg-ec

Zapytaj naszych ekspertów