Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Sposoby na bezstresowe zakupy z małym dzieckiem

admin Awatar Kasia
    Mieszka w
    Sulejówek

Sposoby na bezstresowe zakupy z małym dzieckiem

Czy zdarza się wam pójść z dzieckiem do sklepu i wyjść po chwili bez zakupów, za to z ryczącym maluchem, żądającym zabawki, chipsów, czekoladek? Codziennie obserwuję podobne sceny w naszym lokalnym supermarkecie. I zastanawiam się - czy istnieje jakiś patent na to, by zabrać dziecko do sklepu, kupić to, co się chciało i wyjść bez kolejnej zabawki? Bo może jest, tylko ja go nie znam?

2. BabyApp
    Junior Member
    ptasiemleczko

O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2012-11-14 zobacz kalendarz
    Mam półtoraroczną córkę i trzyletniego syna. Nie mam ich z kim zostawić, więc często podczas spaceru robimy zakupy. Przez kilka miesięcy była to dla mnie prawdziwa udręka, ze sklepu wychodziłam bez połowy rzeczy, które chciałam kupić. Córka cały czas domagała się uwagi, syn ściągał towar z półek i biegł tam, gdzie chciał. Pomogło kilka drobnych sztuczek. Zanim wyjdę do sklepu, robię listę zakupów. Mniej więcej znam rozkład sklepu i wiem, gdzie co leży, dlatego produkty na liście układam w takiej kolejności, by wszystko można było kupić po kolei. Gdy wchodzimy do sklepu, daję córce chrupka kukurydzianego, by czymś ją zająć, a synka angażuję do pomocy – jego zadaniem jest wyszukiwanie produktów, które mam na liście. I to działa – skończyły się wrzaski, ucieczki i bezładne bieganie po sklepie.

Senior Member Awatar KarolaK
    Mieszka w
    Warszawa
    O mnie
    Jestem mamą bliźniaków - chłopcy urodzili się 28.03.2012
    TFU TFU NIE
    Na zakupy CHodzę praktycznie od zawsze sama z CHłopcami (i praktycznie codziennie) - i tak juz prawie 3,5 roku
    Od malutkiego im tłumaczyłam, że pewnych reczy niekupujemy bo po protu niemam pieniażów, albo ew zakup muszę skonsultować z tatą.
    Pozatym starałąm sie z CHłopcami chodzić na zakupy jak byli najedzeni

Zajmuję ich zawsze na zakupach - jeden ma wielką misje niesienia koszyczka albo pchania no i zawsze mówie po co przyszlismy, razem szukamy gdzie co jest i zawsze prosze aby to oni mi wszystko podawali

Odpókać - nie miałam jeszcze ani jednej takiej akcji
    36+6 tydz. 28.03.2012, CC, Filip 3300g, 51cm i 10p Apgar, Jarek 1980g, ok 47cm i 2p Apgar

https://www.facebook.com/FitTwinsowaMama?ref=hl Fit Twinsowa Mama

Junior Member
    justynajus

O mnie
    Jestem tatą, moje dziecko urodziło się 2015-05-23 zobacz kalendarz
    Jedynym patentem jest konsekwencja. Jeśli ulegamy takiemu krzykowi, to dziecko uważa, że robi dobrze skoro jest za to nagradzane - dostaje to co chce. Nie można pozwolić dziecku wymuszać w ten sposób swoich racji. Jedynym sposobem jest postawienie na swoim i nie uleganie takim krzykom. Często jest to trudne, bo wstyd, tłum ludzi, którzy od razu twierdzą, że dziecko płacze to znaczy, że dzieje mu się jakaś krzywda, a tak absolutnie nie jest. Dzieci świadomie wykorzystują płacz do manipulacji. Jeśli rodzic nie ulegnie, to taki krzyk, rzucanie się na podłogę itp. powtórzy się tylko kilka razy, jeśli rodzic ulega, to wszystkie zakupy z dzieckiem tak będą wyglądały, kiedy tylko odmówi dziecku wkładania do koszyka wszystkiego po kolei.

Junior Member
    legna

O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2010-11-06 zobacz kalendarz
    Tym sposobem jest konsekwencja.
    Dziecko uczy się, że krzyk/histeria sprawia, że dostaje ono to, czego chce. Takie zachowanie się utrwala i na pewno powtórzy się przy następnej wizycie w sklepie. Należy nie reagować na niepożądane zachowania. Najlepszym wyjściem jest po prostu odwrócenie się plecami do dziecka, odejście. Co prawda, w miejscu publicznym jest to trudniejsze, szczególnie kiedy spotyka się innych ludzi patrzących z dezaprobatą na całą sytuację. Można też wyprowadzić dziecko na zewnątrz i tam poczekać aż się uspokoi. Należy mu pokazać, że zasady są stałe i nie zmieniają się w zależności od miejsca.
    Polecam poczytać „Grzeczne dziecko” - Brazelton Thomas B., Sparrow Joshua D. szczególnie strony 173-175
    Życzę wytrwałości

Oczywiście, że jest na to sposób ale przede wszystkim należy zastanowić się dlaczego dziecko to robi. Przyczyn może być parę np.: potrzeba zwrócenia na siebie uwagi, ponieważ mama zbytnio skupia się na półkach sklepowych lub znudzenie, gdyż należy pamiętać, że dla dziecka taka wędrówka może być zwyczajnie męcząca. Polecam w tym miejscu książkę D. Zawadzkiej „I Ty możesz mieć superdziecko - radzi Dorota Zawadzka”, gdzie p. Dorota poświęciła cały rozdział na problemy związane z wyjściami z domu. Warto z dzieckiem rozmawiać już w domu, o tym, że musimy zrobić zakupy, wspólnie stworzyć listę potrzebnych rzeczy i w sklepie się jej konsekwentnie trzymać, a gdy zajdzie taka potrzeba spokojnie przypomnieć dziecku ustalone wcześniej zasady. Świetnym pomysłem jest angażowanie malucha w rytuał planowania i robienia zakupów, wtedy będzie miało ono świadomość, że jest ono pełnoprawnym uczestnikiem tego przedsięwzięcia oraz będzie wiedziało jak ma się zachować i dlaczego. powodzenia
    Ostatnio edytowane przez Koala ; 03-01-16 o 15:55

Witajcie, często widzę takie sytuacje w sklepie Na pewno jest to stresujące i krępujące dla rodzica, gdy dziecko rzuca się na podłogę i krzyczy. Zgadzam się z przedmówczynią, że należałoby dowiedzieć się dlaczego tak dziecko postępuje, ale zwróćmy uwagę na to, że zazwyczaj w taki sposób zachowują się dzieci 3-5 letnie. Jest to okres budowania własnej tożsamości i dziecko po prostu sprawdza swoje granice na ile może sobie pozwolić, wzrasta jego umiejętność manipulacji Zazwyczaj jest tak, że dzieci zachowują się tak w miejscach publicznych by dostać to, czego chcą. Wiedzą, że rodzice, by zaoszczędzić sobie czas i nerwy kupi tą upragnioną zabawkę by mieć spokój. Najgorzej jest, jak się na to pozwoli, ponieważ wtedy dziecko od razu zauważy, że jego taktyka działa i potem trudno jest dziecko "spacyfikować", ponieważ taka sytuacja może trwać 15 minut, ale nawet i godzinę lub dłużej, dlatego najlepiej jest od razu zareagować w odpowiedni sposób, mianowicie powiedzieć mu, że nie dostanie tej zabawki, np. bo już ma dużo podobnych zabawek i należy go ostrzec, że jeśli się nie uspokoi zostawimy go. Ważne jest, by nie podnosić głosu, patrzeć prosto w oczy dziecka i nie powtarzać się. Dziecko świetnie wyczuwa kiedy rodzic czuje się niepewnie. Jeśli to nie poskutkuje należy odejść od dziecka, nie oglądając się za siebie, schować się i obserwować dziecko Może być ciężko na początku, bo nie wiadomo jak dziecko jest zawzięte, im dłużej jego taktyka działała, tym dłużej będziemy musieli czekać. Gdy dziecko się uspokoi, zacznie Cię szukać, wtedy trzeba zainscenizować jak bardzo ciężki jest wybór pomiędzy groszkiem a kukurydzą Nie należy od razu przytulać dziecka, tylko się spytać czy już się uspokoiło. To działa Najważniejsze jest to, by się nie poddać i być konsekwentnym, z czasem coraz krócej będziemy czekać na dziecko, ponieważ wtedy dziecko nie jest już takie pewne czy faktycznie mama go nie zostawi w tym sklepie

9. BabyApp
    Member
    Hatet

Najlepiej chyba po prostu kupować przez internet. Jeśli potrzebujesz jakiegoś nowego ciuszka, to przecież w internecie jest sporo sklepów takich ak ten https://www.dunka.eu/ , gdzie bez problemu kupisz coś dla siebie . Wtedy mały nie będzie Ci przeszkadzał i marudził, że chce jakąś zabawkę

Senior Member
    limba

Bezstresowe? Hm, może być trudno to osiągnąć.

Zapytaj naszych ekspertów
Rita Calderaro - Poczmańska
Rita Calderaro - Poczmańska Rehabilitant dziecięcy

Wzrok

Odwiedzający odnaleźli tę stronę dzięki wyszukiwaniu fraz:

Brak wyników do wyświetlenia!

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia umieszczania postów