Ankieta: Twoje dziecko jest ochrzczone, bo

Strona 1 z 13
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 123

Nie ochrzczę dziecka!

Junior Member
    ainy

Mieszka w
    Szczecin
    O mnie
    Jestem w ciąży, mam termin porodu na 2014-04-12 zobacz kalendarz

Nie ochrzczę dziecka!

Nie jestem zagorzałą ateistką czy antyklerykałem. To chciałam zaznaczyć na początku. Nie wojuję z katolikami, po prostu nie chodzę do kościoła i nie mieszam się w ich sprawy. Dlatego wspólnie z partnerem postanowiliśmy nie chrzcić dziecka. Na chrzcie rodzice i chrzestni zobowiązują się wychowywać dziecko w wierze katolickiej, a my nie mamy zamiaru deklarować czegoś czego nie zrobimy.
    Ostatnio z tego powodu wybuchła duża kłótnia między mną a moją mamą (która, dla jasności, w kościele bywa tylko na pogrzebach i ślubach, a księdza po kolędzie nie przyjmuje). Kiedy dowiedziała się o naszej decyzji wybuchnęła świętym oburzeniem. Że jak to tak można, przecież chrzest jest taki ważny. Ba, zagroziła nawet, że sama weźmie naszego synka i go ochrzci. Najciekawsze zaczęło się jednak, kiedy zapytałam, czemu to ma być takie ważne. Argumenty usłyszałam trzy: „bo jak to tak?“, „a jak wszystkie dzieci będą szły do komunii?“, „a co ze świętami?“.
    Nie mam zamiaru postępować wbrew moim przekonaniom, a prezenty przynosi Mikołaj, nie Jezusek. Kiedyś, przy pojawieniu się dziecka rodzina naciskała na ślub młodych rodziców. Teraz w tej sytuacji już się trochę uspokoiło, ale nadal, nawet w dużych miastach, ludzie dziwią się, że dziecko może być nieochrzczone i z miejsca, kiedy o tym słyszą, katalogują nas jako patologiczną rodzinę lub złych rodziców.
    Wiele moich koleżanek dało spokój i poszło na ustępstwo tylko, żeby „mieć z głowy“. Ja postanowiłam postawić na swoim. Apeluję do innych mam - jeśli nie jesteście wierzące i po prostu nie chcecie tego robić - nie zmuszajcie się. Zapisanie dziecka do Kościoła to ważna decyzja i w ramach szacunku dla wiary innych, nie powinno się tego robić „dla zasady“.

2. dzieckozakupy.pl
    Senior Member Awatar maryskalbn
    Mieszka w
    Lublin
    O mnie
    Za każdym fajnym dzieckiem, stoi fajna mama!!!
    Też nie chrzczę, co prawda waham się czasami bo przecież wszystkie dzieci będą szły do komunii a moje co? Ale z czasem dorośnie, zrozumie i sama wybierze.
    Co do prezentów to nie wierzymy w bozie, mikołaj i zębową wróżkę. Prezenty kupujemy bliskim, bo ich kochamy itp. Wystarczy że wierzy w istnienie świnki peppy, inne twory są jej nie potrzebne
    "Los dał im piękne dni i zarwane noce
    Skazani na wolność, wyrok dożywocie"

http://gadzinkapowiedziala.blogspot.com/ <---- teksty Gadzinka - Lusinka

Junior Member
    ainy

Mieszka w
    Szczecin
    O mnie
    Jestem w ciąży, mam termin porodu na 2014-04-12 zobacz kalendarz
    Dzieci nie cieszą się z komunii jako takiej, tylko z faktu imprezy w domu i prezentów, a to można zorganizować i tak. Z tego, co sama pamiętam, kościół był w tyn dniu złem koniecznym i zazdrościliśmy wszyscy koleżance, która nie musiała w nim być, a na dodatek kończyła lekcje wcześniej bo nie chodziła na religię.

Mieszka w
    Lublin
    O mnie
    Cytat Zamieszczone przez ainy Zobacz posta
    Dzieci nie cieszą się z komunii jako takiej, tylko z faktu imprezy w domu i prezentów, a to można zorganizować i tak. Z tego, co sama pamiętam, kościół był w tyn dniu złem koniecznym i zazdrościliśmy wszyscy koleżance, która nie musiała w nim być, a na dodatek kończyła lekcje wcześniej bo nie chodziła na religię.
    Może i masz rację, właściwie to na pewno masz rację, bo jak taki 8 latek rozumie tą całą komunie? Wcale

Senior Member Awatar mavrolaczek
    O mnie
    Jestem mamą, będę mamą.
    Cytat Zamieszczone przez maryskalbn Zobacz posta
    Może i masz rację, właściwie to na pewno masz rację, bo jak taki 8 latek rozumie tą całą komunie? Wcale
    A teraz do komunii nie będą szły jeszcze młodsze dzieci, 7 letnie? No bo ma wejść/wchodzi ta dziwna reforma z posyłaniem 5 latków do szkół i tym samym chyba komunia będzie o rok szybciej.

A co do chrztu bądź jego braku: to powinna być prywatna decyzja rodziców dziecka i nikomu nic do tego. Dziadkowie naszych pociech mieli szansę wykazać się jako rodzice - niech sobie przypomną, jak ich złościło gdy ktoś kazał im postępować tak a nie inaczej wobec własnego dziecka. Każdy z nas wychowuje dziecko tak, jak uważa to za słuszne i właściwe i tyle.

Mieszka w
    Lublin
    O mnie
    Cytat Zamieszczone przez mavrolaczek Zobacz posta
    A teraz do komunii nie będą szły jeszcze młodsze dzieci, 7 letnie? No bo ma wejść/wchodzi ta dziwna reforma z posyłaniem 5 latków do szkół i tym samym chyba komunia będzie o rok szybciej..
    Z tego co wiem to znajomej syn będzie miał w 3 klasie, że teraz rok bez komunii i potem od trzeciej.

Senior Member
    JLMania

O mnie
    Jestem mama, moje dziewczynki urodzily sie 03.06.2013
    My ochrzclismy dzieci w zeszla niedziele, nie po to by miec spokoj, lecz dlatego ze oboje jestesmy wierzacy i w tej wierze chcemy wychowywac nasze corki. Klade na to nacisk rowniez ze wzgledu na wielokulturowosc jaka w Anglii istnieje. Na hcrzcie oprocz nas byli tylko rodzice chrzestni, bo nie chcielismy robic niczego na pokaz. A z ta komunia to ztego co wiem, nie trzeba posylac dziecka w wieku 8 lat- jak ktos chce moze poslac je pozniej przynajmniej tu tak jest, poza tym ja pamietam swoja komunie- bardzo to przezywalam, nie chcialam by ten dzien sie konczyl, nawet plakalam jak goscie zaczeli sie rozjezdzac, to od nas zalezy czy 8 letnie dziecko zdjae sobie sprawe z sakramentu ktore przyjmuje i jak do tego podchodzi.
    Ja nie krytykuje ludzi ktorzy nie wierza, nie chca ochrzcic dziecka uwazam ze to indywidualna sprawa. My chcemy wychowywac nasze dzieci po chrzescijansku, jesli w doroslym zyciu beda chcialy to zmienic- to nikt im nie broni.

9. encyklopedie Encyklopedia zdrowia dziecka Encyklopedia ciąży
    Senior Member Awatar Dorot_ka
    Mieszka w
    Wrocław
    O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2013-01-09 zobacz kalendarz
    Nie potępiam nikogo za brak chęci ochrzczenia dziecka, ani nie namawiam do chrztu. To każdego indywidualna sprawa, ale wydaję mi się, że po to mamy prawo decydować za nasze dzieci, żeby robić dla nich jak najlepiej. Wiem, że będąc w ciąży czy w ogóle będąc matką o takich rzeczach się nie myśli, ale co jeśli dziecko umrze? Sama jesteś ochrzczona i jeśli istnieje życie po śmierci masz szansę na nie...

Mieszka w
    Lublin
    O mnie
    Znaczy ja ogólnie też nie atakuje osób które chrzczą, jeśli chcą mają do tego prawo i robią to w dobrej wierze, nigdy tego nie neguje.
    My, czyli zarówno mój partner jak i ja, jesteśmy niewierzący i nie odczuwamy potrzeby chrzczenia naszej Córki i drugiego Maleństwa.
    Jeżeli dziecko umrze bez chrztu (nawet nie chce o tym myśleć), to zwyczajnie z winy rodzica, a dziecko decyzji nie mogło podjąć więc... będzie zbawione? Nie wiem jak to działa w tej religii.
    Co do naszego ateizmu to byłam w tym roku na święceniu jajek z Małą i jej się bardzo podobało, więc będziemy chodzić na to. Z kolei na te święta ubierzemy choinkę, bo taka atmosfera jest niepowtarzalna. Po prostu nie wpleciemy w to w żaden sposób religii.

Senior Member
    JLMania

O mnie
    Jestem mama, moje dziewczynki urodzily sie 03.06.2013
    A jak dziecko sie zapyta dlaczego wiesza sie gwiazde na choince albo czemu inne dzieci chodza po domach i spiewaja koledy to co jej powiesz? teraz jest mala, ale mysle ze dop taich swiat i obrzedow jakim jest swiecienie jajek czy ubieranie choinki nie da sie nie wplesc religii... A jesli w szkole dzieci beda przygotowywac jaselka to co powiesz jej ze to zmyslona bajeczka o Jezusie ktory przyszedl na swiat?

Newsletter Mjakmama24.pl

Odwiedzający odnaleźli tę stronę dzięki wyszukiwaniu fraz:

Brak wyników do wyświetlenia!

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia umieszczania postów