Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Okres próbny 3 miesiące, a L4...

  1. #1
    Junior Member
    Kingolinka

    Dołączył
    Feb 2011
    Mieszka w
    Ostrowiec
    O mnie
    Jestem w ciąży, mam termin porodu na 2011-10-08 zobacz kalendarz
    Posty
    1

    Okres próbny 3 miesiące, a L4...

    Witam 14 lutego została zatrudniona na okres próbny 3 miesiecy przez prywaciarza. Dzisiaj dowiedziałam się, że jestem w 6 tygiodniu ZAGROŻONEJ ciąży i powinnam leżeć w domu.Czy jesli pojde na L4 beda mi placone wszystkie swidczenia z ZUS??Dodam ze to moja pierwsza praca...przepracaowałm dopiero 5 dni a tu taki bigos Czy musze najpierw przepracowac okreslona ilosc dni zeby spokojnie isc na zwoleninie??
    Pytanie nr 2 czy pracodacwa w takiej sytuacji zwolni mnie???

  2. dzieckozakupy.pl
  3. #2
    Art. 177. § 1. kodeksu pracy zakazuje pracodawcy wypowiedzieć czy rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy. Przepisu tego nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca. Z Pani zapytania wynika, że ma Pani podpisaną umowę na 3 miesiące, więc będzie Pani podlegać ochronie przed zwolnieniem z pracy.
    Ponadto, § 3 powyższego przepisu stanowi, że umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
    Tak więc jeśli uda się Pani na L4 otrzyma Pani zasiłek chorobowy (max przez 270 dni), nawet aż do dnia porodu (zależy oczywiście od lekarza czy stwierdzać będzie niezdolność do pracy i wystawiać dalsze L4).
    Jedynie trzeba wziąć pod uwagę tzw. okres wyczekiwania, tzn. chodzi o to, że ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia (jeśli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu). W Pani przypadku oznacza to, że aby nabyła Pani prawo do zasiłku musi upłynąć 30 dni ubezpieczenia

  4. #3
    Junior Member Awatar scarlett1979
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    Poznań
    O mnie
    24.09.2011
    Data
    24.09.2011r.
    Posty
    4
    Witam,
    pozwoliłam sobie napisać do Pani, gdyż mam pewne wątpliwości odnośnie swojej sytuacji.
    Otóż jestem w 12 tygodniu ciąży. W zeszłym tygodniu podjęłam pracę (okres próbny 3-miesięczny), jednakże byłam w sobotę u lekarza, który bezwzględnie zakazał mi pracować i kazał leżeć (mam 32 lata i mogłabym nie utrzymać ciąży).
    W związku z tym moje pytanie - czy mogę iść na zwolnienie, czy muszę przepracować jakiś okres np. miesiąc żeby uzyskać prawo do świadczeń, czy w tym przypadku umowa też zostanie przedłużona automatycznie do dnia porodu i będę się mogła starać o zasiłek macierzyński? Dodam, iż pracowałam od 16.09.2010 r. do 15.01.2011 r. w poprzedniej pracy a następnie zarejestrowałam się w Powiatowym Urzędzie Pracy (z prawem do zasiłku) od 29.01.2011 r. - byłam tam zarejestrowana do dnia zatrudnienia w nowej pracy. Więc jak moja sytuacja ma się do opisanego przez Panią okresu wyczekiwania? Czy jakbym poszła teraz na zwolnienie to będę dostawać jakieś pieniążki?
    Dodam, że jest dla mnie ważne dziecko, jednak zostałam sama (ojciec dziecka nie zamierza się nim interesować) i bardzo zależy mi żeby mieć jakieś pieniądze na przeżycie.
    Jest to dla mnie ciężka sytuacja i dlatego bardzo liczę na Pani pomoc.

  5. #4
    Pani sytuacja jest nieomal identyczna z sytuacją Kingolinki, i również aby otrzymać zasiłek chorobowy niestety konieczne byłoby przepracowanie (podleganie ubezpieczeniu chorobowemu) 30 dni. Nie wiem jak wielkie jest zagrożenie życia dziecka, czy może Pani jeszcze chodzić do pracy przez ten okres? Jakkolwiek by nie było życzę powodzenia i optymizmu!

  6. #5
    Junior Member Awatar scarlett1979
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    Poznań
    O mnie
    24.09.2011
    Data
    24.09.2011r.
    Posty
    4
    Mogę chodzić, ale mam się nie przemęczać dlatego chciałam iść od razu na zwolnienie.
    Bardzo Pani dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam

  7. #6
    czy na okresie próbnym jeśli przepracuje miesiąc mogę później skorzystać z macierzyńskiego? a jak sytuacja wygląda z wychowawczym na okresie próbnym?

  8. #7
    Senior Member Awatar maskotka
    Dołączył
    Jun 2011
    Mieszka w
    Łódź
    O mnie
    Jestem mamą, Szymonek urodził się 2011-09-28; Jestem w ciąży, mam termin porodu na 2014-09-09
    Data
    28.09.2011 / 09.09.2014
    Posty
    1,602
    Witam,
    Czy w przypadku jeśli przed rozpoczęciem pracy byłam ubezpieczona w firmie w której pracuje mój mąż (nie wiem jak to się nazywa dokładnie, ale mąż jakoś dopisał mnie jako żonę, ponieważ ja nie pracuję i dzięki temu mam normalnie ubezpieczenie zdrowotne) to również prawo do L4 przysługuje mi dopiero po 30 dniach od zatrudnienia?


    Aniołek 6tc 15.06.2013

  9. encyklopedie Encyklopedia zdrowia dziecka Encyklopedia ciąży
Newsletter Mjakmama24.pl
Zapytaj naszych ekspertów
Izabela Tyszka
Izabela Tyszka instruktorka fitness

Rowerek stacjonarny

Karolina Solecka-Rzytka
Karolina Solecka-Rzytka psycholog, psychoterapeutka

Jem w stresie

Iwona Słowińska
Iwona Słowińska mgr inż. żywienia człowieka, psychodietetyk

pomoc

Rita Calderaro - Poczmańska
Rita Calderaro - Poczmańska Rehabilitant dziecięcy

płaska główka

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19-04-11, 10:13

Odwiedzający odnaleźli tę stronę dzięki wyszukiwaniu fraz:

Brak wyników do wyświetlenia!

Tagi dla tego wątku

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest Aktywny(e)
  • EmotikonyAktywny(e)
  • [IMG] kod jest Aktywny(e)
  • [VIDEO] code is Aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.