Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

zwolnienie dla męża na opiekę nad żoną

Member
    anka83

O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2012-04-23 zobacz kalendarz

zwolnienie dla męża na opiekę nad żoną

Witam,
    bardzo proszę o pomoc w usystematyzowaniu wiedzy na temat wolnego dla męża po porodzie - zaczynam się bowiem gubić :-)
    z tego co wiem:

1) mężowi po porodzie przysługuje 2 dni okolicznościowego urlopu - 100% płatne tak?
    2) tacierzyński - 2 tygodnie - musi złozyć wniosek min. 7 dni wcześniej; urlop można wykorzystać do ukończenia 1 roku przez dziecko i jest 100% płatny tak?
    3) słyszałam też o zwolnieniu dla męża - L4 na opiekę nad żoną po porodzie; ono jest płatne 80% czy 100%? czy tu trzeba składać jakiś wniosek skoro lekarz wypisuje L4?
    Jak połączyć np. pkt 1 z 3? Najpierw wykorzystuje się L4 później okolicznościowy urlop czy też najpierw musi być wykorzystany urlop okolicznościowy, a po nim może nastąpić L4?
    Czy są jakieś terminy ramowe do wykorzystania tych wolnych dni tak jak np. ograniczenie do 1 roku życia dla tacierzyńskiego?
    I ostatnie pytanie - L4 - tylko przy cesarskim cięciu czy przy porodzie naturalnym też?

Z góry dziękuję za pomoc w rozjaśnieniu moich wątpliwości :-)

2. dzieckozakupy.pl
    Senior Member Awatar malgorzatkar
    O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2012-03-09 zobacz kalendarz
    Wpisów
    3
    Anka:
    1) tak, to jest 100% płatne, wykorzystuje się na wniosek bezpośrednio po urodzeniu dziecka
    2) 100% płatny, jedyne ograniczenie, że trzeba te 2tyg ciągiem wziąć, nie można rozdzielić na np. 2xpo tygodniu
    3) ten jest płatny 80%, zwolnienie wypisuje lekarz w szpitalu, bądź mąż idzie z papierami, ze urodziłaś do swojego internisty i tamten mu wypisuje, to jest max 2tyg, niezależnie w jaki sposób był poród przeprowadzony, jeśli nie czujesz się na siłach sama sobą i dzieckiem zajmowac, wtedy ta opieka przysługuje

najpierw jest okolicznościowy, potem opiekuńczy

jeśli się w czymś pomyliłam, poprawcie mnie

Member
    anka83

O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2012-04-23 zobacz kalendarz
    kochana, bardzo dziękuję za wpis - juz sobie to jakoś poukładałam :-)

Member
    ninuszka

Mieszka w
    Kraków
    O mnie
    Jestem w ciąży, mam termin porodu na 2012-06-16 zobacz kalendarz
    A co w przypadku jak ojciec dziecka nie jest mężem? Ślubu nie mamy i przed narodzinami nie będziemy mieli - czy w takim wypadku przysługuje coś takiego jak opieka nade mną i dzieckiem? o do tacierzyńskiego to chyba nie ma znaczenia czy ślub jest czy nie bo przysługuje to 2 tyg, tak?

Bardzo prosze o informację! Dziękuje!

Senior Member Awatar koniczynka13
    Mieszka w
    Leszno
    O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2010-10-17 zobacz kalendarz
    Data
    17.10.2010
    Z tego, co ja słyszałam, to opieka nad żoną przysługuje w przypadku cc.

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi-ojcu dziecka, oznacza to że jedynym wymogiem dla uzyskania tego urlopu jest posiadanie statusu pracownika oraz statusu ojca (czyli jeśli Pani partner uzna dziecko nie będzie problemów).
    Natomiast jeżeli chodzi o zasiłek opiekuńczy to przysługuje on w przypadku konieczności zapewnienia opieki nad dzieckiem albo innym członkiem rodziny. Za członków rodziny, wg ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.
    Oznaczałoby to, że jeśli nie będziecie małżeństwem ojciec dziecka nie będzie mógł wziąć opieki na Panią.

Member
    ninuszka

Mieszka w
    Kraków
    O mnie
    Jestem w ciąży, mam termin porodu na 2012-06-16 zobacz kalendarz
    Nade mną opieki nie moze wziąć a nad dzieckiem może? Dziecko zostało uznane przed narodzinami!

9. encyklopedie Encyklopedia zdrowia dziecka Encyklopedia ciąży
    Na dziecko może. Zgodnie z art. 32.1. w.w.ustawy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
    1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
    a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
    b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
    c) pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;
    2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
    3) innym chorym członkiem rodziny.

Inni członkowie rodziny, o których mowa w pkt.3 pisałam w poprzednim poście.

Junior Member
    kejtin

O mnie
    Jestem w ciąży, mam termin porodu na 2012-07-25 zobacz kalendarz

Angry To ja się podczepię...

Mam pytanie.
    Jeśli złapała mnie infekcja krtani i ogromne osłabienie (a jestem na macierzyńskim) i chciałabym aby przez najbliższe kilka dni mąż zaopiekował się małą bo mogę ją zarazić. To czy to ja powinnam od internisty który potwierdził infekcję dostać L4 dla męża? czy mu takowe nie przysługuje ?

Bo jestem ciekawa czy nawet jak kobieta nie ma siły kroku zrobić to czy mimo to musi się sama opiekować maleństwem - bo taką informację dostałam od internisty i L4 dla męża nie dostałam. Polecił mi za to lekarz maseczkę na buzię jak będę do małej się zbliżać i tyle pomocy...

Senior Member Awatar Annikki
    Mieszka w
    Katowice
    O mnie
    Jestem szczęśliwą mamą :)
    Moja koleżanka nie jest po ślubie,a ojciec dziecka dostał po jej cc opiekę dwa tygodnie. Najwyraźniej przez ten czas się coś zmieniło,albo inaczej zinterpretowano przepisy.

Newsletter Mjakmama24.pl
Zapytaj naszych ekspertów
Izabela Tyszka
Izabela Tyszka instruktorka fitness

Rowerek stacjonarny

Iwona Słowińska
Iwona Słowińska mgr inż. żywienia człowieka, psychodietetyk

Prawidłowość jadłospisu u 17 miesięcznej córki

Rita Calderaro - Poczmańska
Rita Calderaro - Poczmańska Rehabilitant dziecięcy

prężenie się dziecka

Odwiedzający odnaleźli tę stronę dzięki wyszukiwaniu fraz: