Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 81

Zwolnienie lekarskie a ZUS

Member Awatar kfiatuszek
    Mieszka w
    ...
    O mnie
    marzec 2011

Zwolnienie lekarskie a ZUS

Dziewczyny jak to jest ze zwolnieniami lekarskimi w ciąży, tylko że na samym początku zatrudnienia (mam umowe od 06.12)? jestem troche przeziębiona i chciałam isc do rodzinnego po zwolnienie, bo ciezko troche wysiedziec w pracy, ale kolezanka mowi ze w pierwszym miesiacu zatrudnienia ZUS nie wyplaca chorobowego, tylko ze nie byla pewna czy w ciazy tez?
    mi sie wydaje ze jakbym miala zwolnienie od rodzinnego to wtedy pewnie nie dostałabym ale jak juz od ginekologa to moze tak...
    wiecie cos na ten temat?

2. dzieckozakupy.pl
    Senior Member Awatar ola0203
    Mieszka w
    małopolska
    O mnie
    Szczęśliwa mamusia:)
    Data
    19.04.11 r. godz. 9:55
    Nie wiem, czy jest inaczej jeżeli jesteś zatrudniona dłużej, czy krócej, ale ja pierwsze zwolnienie w pracy miałam od lekarza rodzinnego. Na zaświadczeniu taki lekarz zaznacza w jakiejś rubryce bodajże literkę "B", która oznacza ciążę. Tylko lekarz rodzinny może zażądać od ciebie przedstawienia np. karty ciąży. Wtedy chorobowe jest wypłacane 100%, a nie jak w przypadku zwykłej choroby 80%.

Ubezpieczona nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Okres ten jest zróżnicowany w zależności od charakteru ubezpieczenia. Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego a osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie prawo do zasiłku chorobowego nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana np. urlopem wychowawczym czy bezpłatnym.

Do umowy o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym nie stosuje się art. 177 § 3 kodeksu pracy, zgodnie z którym umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży – ulega przedłużeniu do dnia porodu.
    Jeżeli pracownica tymczasowa jest w ciąży w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy, to zatrudnienie nie ulegnie przedłużeniu do dnia porodu.
    Jako pracownik tymczasowy, zatrudniony w agencji pracy tymczasowej, posiada Pani status pracownika i podlega Pani ubezpieczeniom społecznym. Jako pracownik tymczasowy ma Pani prawo do zasiłku chorobowego (oczywiście jeżeli spełnia wymóg o którym pisałam w poprzednim poście- tzw.okres wyczekiwania).
    Zasiłek chorobowy przysługuje także po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego.Po ustaniu zatrudnienia obowiązek wypłaty świadczeń przejmuje ZUS, który będzie wypłacał zasiłek do końca okresu zasiłkowego (ale nie dłużej niż 270 dni).
    Urlop macierzyński Pani nie przysługuje i zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek macierzyński również nie (inaczej byłoby gdyby umowa ulegałaby przedłużeniu do dnia porodu, ale w Pani sytuacji nie będzie to miało miejsca).
    Ewentualnie jednym z wyjść aby otzrymywać cokolwiek już po urodzeniu dziecka byłoby zarejestrowanie się jako bezrobotna. Bezrobotnej, która urodzi dziecko w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, przedłuża się okres pobierania zasiłku o czas, przez który przysługiwałby jej zasiłek macierzyński (art. 73 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudniania i instytucjach prawa pracy).

Wedle mojej opinii nie przysługuje, czyli podtrzymuję moją wcześniejszą wypowiedź

Member Awatar kaja
    Mieszka w
    płock
    O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2011-03-08 zobacz kalendarz
    witam
    mam pytanie
    Jestem pracownikiem w firmie reklamowej zatrudnioną na czas określony do 2015 roku na pół etatu.
    mam zwolnienie lekarskie od
    30 listopada do 30 grudnia pierwsze
    30 grudnia do 26 stycznia drugie
    przerwane pobytem w szpitalu od 12 stycznia do 15 stycznia
    i wiem ze do końca ciąży będę na zwolnieniu tj początek marca
    zależy mi na dowiedzeniu się kiedy dokładnie mój zasiłek będzie wypłacany przez pracodawcę a kiedy przejmie go zus
    (mój pracodawca twierdzi że gdy zmienia się rok pomimo zachowania ciagłości zwolnienia od początku roku liczy się dalej 33 dni- płatności firmy a dalej dopiero zus)
    bardzo proszę pomóżcie i wytłumaczcie

Pani pracodawca ma rację, od nowego roku kalendarzowego liczy się 33 dni przez które pracodawca wypłaca pieniądze a następnie ten obowiązek przejmie ZUS. (art. 92 kodeksu pracy)

9. encyklopedie Encyklopedia zdrowia dziecka Encyklopedia ciąży
    Member Awatar kaja
    Mieszka w
    płock
    O mnie
    a liczy się od dnia zwolnienia czyli w moim przypadku od 30 grudnia czy od początku roku tj 1 stycznia

Member Awatar kaja
    Mieszka w
    płock
    O mnie
    dziękuję bardzo już chyba rozumiem wszystko

Newsletter Mjakmama24.pl
Zapytaj naszych ekspertów
Izabela Tyszka
Izabela Tyszka instruktorka fitness

Rowerek stacjonarny

Karolina Solecka-Rzytka