Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Problem z nieśmiałością

Junior Member
    paulina.szym

O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2008-09-11 zobacz kalendarz

Problem z nieśmiałością

Moja córcia Krysia jest bardzo skryta i nieśmiała. Gdy tylko w jej otoczeniu pojawia się ktoś oprócz mnie i męża dostaje jakby "paraliżu" - nie potrafi wydusić z siebie słowa, najczęściej chowa się wtedy za moimi nogami. Nieraz próbowaliśmy z mężem ją przekonać, aby nie bała się ludzi, że powinna rozmawiać z nimi jak z nami, niestety to nie pomaga. W przedszkolu zazwyczaj bawi się sama, boi sie podejść do innych dzieci. Chciałabym szybko jej pomóc żeby nie miała problemów w przyszłości. Jak to zrobić? Dodam, że Krysia niedawno skończyła 4 latka.

2. dzieckozakupy.pl
    Junior Member
    baletnica001

O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2013-02-16 zobacz kalendarz
    Cytat Zamieszczone przez paulina.szym Zobacz posta
    Moja córcia Krysia jest bardzo skryta i nieśmiała. Gdy tylko w jej otoczeniu pojawia się ktoś oprócz mnie i męża dostaje jakby "paraliżu" - nie potrafi wydusić z siebie słowa, najczęściej chowa się wtedy za moimi nogami. Nieraz próbowaliśmy z mężem ją przekonać, aby nie bała się ludzi, że powinna rozmawiać z nimi jak z nami, niestety to nie pomaga. W przedszkolu zazwyczaj bawi się sama, boi sie podejść do innych dzieci. Chciałabym szybko jej pomóc żeby nie miała problemów w przyszłości. Jak to zrobić? Dodam, że Krysia niedawno skończyła 4 latka.

Walka z nieśmiałością u dzieci jest trudna, ale nie jest niemożliwa do przezwyciężenia. Utrudnia ona poznawanie nowych ludzi, zawieranie przyjaźni i odczuwanie radości. Można powiedzieć, że jest jedną z form lęku. Dzieci boją się ośmieszenia, kompromitacji, krytyki ze strony innych osób. Istotny wpływ na kształtowanie nieśmiałości u dziecka mają cechy jego osobowiści takie jak uczuciowość, wrażliwość, skłonność do zamykania się w sobie. Wg mnie natomiast jeszcze większą role odgrywa wychowanie w rodzinie. Dzieci nieśmiałe najczęściej wychowują się w rodzinach ciepłych, wyręczających, tłumiących jego samodzielność, oraz w rodzinach nieprzychylnych dziecku, kiedy rodzice są bardzo surowi, wymagający i nie akceptują swojego dziecka. Dzieci z takich rodzin najczęsciej mają skłonność do izolacji, unikają kontaktów z rówieśnikami, są niezaradne i raczej nie podejmują inicjatywy, Warto jednak pamiętać, że dzieci wstydzą sie swojej nieśmiałości. Chciałyby się odezwać i podejść do innych dzieci. Nie mogą się jednak na to zdobyć, ponieważ brakuje im odwagi. U małych dzieci na pewnych etapach rozwoju nieśmiałość jest naturalna. Nie trwa ona jednak długo i po pewnym czasie mija sama. W przypadku dziecka nieśmiałego staje się jednak cechą stałą. Można jednak ją zwalczyć na kilka sposobów. Przede wszystkim należy poprawić jego samoocenę. Trzeba docenić nawet niewielkie osiągnięcia, aby dziecko miało jak najwięcej powodów do dumy. Bardzo pomocne okazuje się ćwiczenie dialogów. Wiele nieśmiałych dzieci lubi aktorstwo. Odgrywanie scen pozwala być przez chwilę kimś innym i pozbyć się skrępowania. Można również wykorzystać zabawy i ćwiczenia relaksacyjne - sprawiają one, że dziecko (a także każdy człowiek) czuje się lepiej bez względu na sytuację. Wielki wpływ na zachowanie dziecka mają też jego zainteresowania i zdolności - rozwijanie ich pozwala na obniżenie nieśmiałości. Należy pamiętać, że pod wpływem tych działań wychowawczych zachowanie dziecka może się zmienić, nie jest ono skazane na bycie nieśmiałym w życiu dorosłym, co na pewno wiele by mu utrudniło. Z nieśmiałością należy walczyć w rozsądny i przemyślany sposób, a wtedy na pewno osiągniesz pożądane efekty. Powodzenia

Bardzo dobrze, że zwracasz uwagę na nieśmiałości córki. Krysia jest jeszcze mała, a im młodsze dziecko tym ma większy problem , aby okazać , a tym bardziej nazwać to, z czym ma problem, dlaczego się boi, dlaczego nie bawi się z innymi dziećmi . Ważne jest , abyś umiała rozpoznać , co czuje ( w danej sytuacji) Twoje dziecko, nazwać emocję jaką przeżywa. Zapewne wychowawczynie Krysi i Wasi znajomi również postrzegają córkę , jako dziecko nieśmiałe. Pewnie zdarza się ,że słyszy z ich ust : „ Wstydzisz się? / „ A kto jest tu taki nieśmiały…” . Ich zachowanie wobec Krysi może potęgować problem , będzie dostosowane do roli, w jakiej widzą Twoją córkę – roli osoby nieśmiałej. Co gorsze , dzieci zaczynają myśleć o sobie w taki sposób , jak odbierają ich dorośli . Dorośli często robią to nieświadomie. Dlatego warto wykorzystywać różne sytuacje, aby pokazać dziecku, że nie jest takie , za jakie się uważa. Należy chwalić dziecko za każdy nawet najmniejszy krok , który sprzyja otwarciu się na innych, na rówieśników. Przygotuj dziecko na to ,co ma się wydarzyć np. Jutro wieczorem przyjdzie do nas ciocia Asia z Michasiem. Stwarzaj Krysi sytuacje kontaktu z dziećmi, nie tylko w przedszkolu , ale i poza nim , tam gdzie będzie widziała, że jesteś obok, że ją wspierasz i jak przyjdzie taka potrzeba pomożesz. Rozmawiaj z córką o nieśmiałości, pokazuj, że bycie odważnym nie jest trudne i niebezpieczne. Początkowo pokonuj bariery Krysi razem z nią , pomału : podchodź z córką do innego dziecka, podaj mu rękę najpierw Ty , jeśli Krysia nie chce , nie rób nic na siłę; z czasem zauważy ,że nic złego się nie dzieje, że nic jej nie grozi, za którymś razem po Tobie rękę poda i ona . Rozmawiaj , bądź w stałym kontakcie z paniami w przedszkolu , poproś, aby i one wzmacniały u Krysi pozytywne cechy jej zachowania, zauważały małe postępy.
    I co ważne, nie poddawaj się przy pierwszym potknięciu

Junior Member
    baletnica001

O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2013-02-16 zobacz kalendarz
    Walka z nieśmiałością u dzieci jest trudna, ale nie jest niemożliwa do przezwyciężenia. Utrudnia ona poznawanie nowych ludzi, zawieranie przyjaźni i odczuwanie radości. Można powiedzieć, że jest jedną z form lęku. Dzieci boją się ośmieszenia, kompromitacji, krytyki ze strony innych osób. Istotny wpływ na kształtowanie nieśmiałości u dziecka mają cechy jego osobowiści takie jak uczuciowość, wrażliwość, skłonność do zamykania się w sobie. Wg mnie natomiast jeszcze większą role odgrywa wychowanie w rodzinie. Dzieci nieśmiałe najczęściej wychowują się w rodzinach ciepłych, wyręczających, tłumiących jego samodzielność, oraz w rodzinach nieprzychylnych dziecku, kiedy rodzice są bardzo surowi, wymagający i nie akceptują swojego dziecka. Dzieci z takich rodzin najczęsciej mają skłonność do izolacji, unikają kontaktów z rówieśnikami, są niezaradne i raczej nie podejmują inicjatywy, Warto jednak pamiętać, że dzieci wstydzą sie swojej nieśmiałości. Chciałyby się odezwać i podejść do innych dzieci. Nie mogą się jednak na to zdobyć, ponieważ brakuje im odwagi. U małych dzieci na pewnych etapach rozwoju nieśmiałość jest naturalna. Nie trwa ona jednak długo i po pewnym czasie mija sama. W przypadku dziecka nieśmiałego staje się jednak cechą stałą. Można jednak ją zwalczyć na kilka sposobów. Przede wszystkim należy poprawić jego samoocenę. Trzeba docenić nawet niewielkie osiągnięcia, aby dziecko miało jak najwięcej powodów do dumy. Bardzo pomocne okazuje się ćwiczenie dialogów. Wiele nieśmiałych dzieci lubi aktorstwo. Odgrywanie scen pozwala być przez chwilę kimś innym i pozbyć się skrępowania. Można również wykorzystać zabawy i ćwiczenia relaksacyjne - sprawiają one, że dziecko (a także każdy człowiek) czuje się lepiej bez względu na sytuację. Wielki wpływ na zachowanie dziecka mają też jego zainteresowania i zdolności - rozwijanie ich pozwala na obniżenie nieśmiałości. Należy pamiętać, że pod wpływem tych działań wychowawczych zachowanie dziecka może się zmienić, nie jest ono skazane na bycie nieśmiałym w życiu dorosłym, co na pewno wiele by mu utrudniło. Z nieśmiałością należy walczyć w rozsądny i przemyślany sposób, a wtedy na pewno osiągniesz pożądane efekty. Powodzenia [/QUOTE]

Z mojej strony polecam również książkę P.G Zimbardo "Nieśmiałość - co to jest? Jak sobie z nią radzić?" w której znaleźć można wiele praktycznych przykładów i sposobów radzenia sobie z nimi

Jednym z pomysłów jest wprowadzenie do zabawy z rodzicami nowej osoby np. dziecka z przedszkola. Można zapytać Krysi "Czy zgadzasz się, aby kolega pobawił się z nami?". Nie polecałabym przekonywania, namawiania, że warto, ale raczej pokazanie przez wspólną zabawę, że z innymi też można miło spędzić czas. Nawet jeśli na początku nadal nie będzie potrafiła "wydusić z siebie słowa", to jest szansa, że po początkowym podejściu z dystansem, widząc, że rodzice dobrze się bawią, sama też zapragnie to uczynić. Ponad to jeśli dzieci się polubią, będą miały w przedszkolu kompana do wspólnej zabawy.
    Ważne też, by dziecko miało poczucie własnej wartości. Unikaj mówienia przy niej "ona jest nieśmiała" itp. Taki komunikat może utwierdzać córkę w przekonaniu, że taka już jest i nic się z tym nie da zrobić. Jak mawiał Janusz Korczak „Powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi.” Doceniaj te sytuacje (nawet najmniejsze), w których córka wykazała się odwagą. W trudnych chwilach można do nich powrócić "Pamiętasz jak wtedy Ci się udało? Teraz też dasz radę!". W pokonaniu nieśmiałości wsparcie rodziców jest niezwykle ważne.

Newsletter Mjakmama24.pl

Odwiedzający odnaleźli tę stronę dzięki wyszukiwaniu fraz:

Brak wyników do wyświetlenia!

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia umieszczania postów