Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

starsze młodszemu ustępuje?

Senior Member Awatar gonia7777
    Mieszka w
    Warszawa

starsze młodszemu ustępuje?

Dziewczyny, czy zawsze stajecie po stronie młodszego? Bo starszy powinien ustąpić, bo jest mądrzejszy, a ten mały taki "biedny" itd?

2. dzieckozakupy.pl
    Administrator Awatar Kasia
    Mieszka w
    Sulejówek
    Różnie bywa Ja staram się być raczej sprawiedliwa, ale znam mamy, które dla świętego spokoju proszą starsze dziecko, by ustąpiło młodszemu.

Cytat Zamieszczone przez gonia7777 Zobacz posta
    Dziewczyny, czy zawsze stajecie po stronie młodszego? Bo starszy powinien ustąpić, bo jest mądrzejszy, a ten mały taki "biedny" itd?
    W takiej sytuacji to raczej starszy staje się tym biednym Myślę, że trzeba postępować ostrożnie, bo w ten sposób łatwo za bardzo rozpieścić młodsze dziecko.

Odp.

Ile lat mają Twoje dzieci? Jakie sytuacje masz na myśli? Pojawienie się młodszego rodzeństwa to dla dziecka trudna sytuacja. Często starsze dziecko może traktować go jako intruza i uważać, że już go nie będziecie tak kochać jak do tej pory. Nie możesz pozwolić aby starszy syn poczuł się odrzucony, gorzej traktowany. Poprzez różne działania które nie zawsze spotkają się z Twoim uznaniem starszy syn może próbować zwrócić na siebie waszą uwagę, dlatego też ciągłe stawanie po stronie młodszego dziecka jest błędne. Wszystko zależy od sytuacji , od tego kto zawinił i kto ma rację. Podchodź do sytuacji sprawiedliwie, nie faworyzuj żadnego z nich , traktuj każde dziecko indywidualnie i unikaj etykietowania typu : "Jesteś starszy więc powinieneś ustąpić". Jeśli będziesz tak robiła, młodsze dziecko będzie wiedziało że ma przewagę nad bratem i że może robić co chce, bo jemu zawsze trzeba ustępować , bo jest młodszy i "biedny" .Ustalcie jakieś zasady wspólnej zabawy np. "nie wolno zabierać sobie zabawek", "nie wolno się bić " .Dzięki temu zapobiegniesz rywalizacji i pozwolisz im na ukształtowanie dobrych relacji między rodzeństwem. Wiadomo, że nie ma takich rodzin gdzie rodzeństwo żyje bez konfliktów, ale warto dbać o to aby żyli ze sobą w zgodzie.

Chyba najważniejsze jest to , aby uczyć dzieci zawierania kompromisu już od najmłodszych lat. Nie jest to łatwe, bo dzieciom ( szczególnie młodszym) trudno zrozumieć , co to jest i na czym to polega. Dla mnie „ustąp” oznacza pozwól. Faktycznie, młodsze dzieci, bardzo szybko uczą się tego ,że z powodu swojego młodego wieku mają przewagę nad tym starszym , bo przecież mama i tak stanie po mojej stronie. Pytanie brzmi, czy zawsze wysłuchujesz do końca obie strony, czy właśnie dla świętego spokoju mówisz, aby starszy ustąpił ? Nie jesteśmy przecież 100% pewni , kto pierwszy bawił się daną zabawką, które dziecko pierwsze przezwało brata/siostrę. Takie sytuacje rodzą rywalizację pomiędzy rodzeństwem , a przecież chcemy, żeby były dla siebie w przyszłości wsparciem. Starsze , po kilku podobnych sytuacjach, może zacząć rozwiązywać sprawy „ na własną rękę”. Musimy być zatem ostrożne . A argumenty „ bo jesteś mądrzejszy”, „ bo on taki biedny” nie są najlepsze.

Junior Member
    makowka

O mnie
    Jestem mamą, moje dziecko urodziło się 2014-06-01 zobacz kalendarz
    Ja staram się traktować obydwoje równo i w miarę sprawiedliwie

Newsletter Mjakmama24.pl

Odwiedzający odnaleźli tę stronę dzięki wyszukiwaniu fraz:

Brak wyników do wyświetlenia!

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia umieszczania postów