Tab Content

Profil

Twoje ostatnie wpisy
Wysłany: 09-04-2013 Temat postu: Likwidacja zakładu pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego przejdź do tematu
Jestem pracownikiem administracji publicznej. Mam umowę na czas nieokreślony od października 2009 roku. Ostatnio potwierdziły się krążące od dłuższego czasu po urzędowych korytarzach plotki, że nasz urząd zostanie zlikwidowany. W jego miejscu powstanie instytut badawczy, niebędący urzędem państwowym. Tym samym pracownicy nie będą należeć do korpusu służby cywilnej. Niezależnie od instytutu, część urzędu zostanie wchłonięta przez jedno z ministerstw. Na tym etapie nie mogę mieć pewności, czy dostanę przeniesienie do któregoś z powstałych w miejscu urzędu "zakładów pracy". Ponadto nie jestem urzędnikiem mianowanym. Ponieważ wraz z mężem staramy się o drugie dziecko chciałabym rozwiać kilka swoich wątpliwości. 1. Jeżeli mój zakład pracy zostanie zlikwidowany w momencie kiedy ja będę w ciąży, a w jego miejsce powstanie inny podmiot, czy pracodawca ma prawo wręczyć mi wypowiedzenie, czy ma on obowiązek zatrudnić mnie w nowym urzędzie? 2. Jeżeli dostanę wypowiedzenie będąc w ciąży, czy przysługuje mi świadczenie z tytułu urlopu macierzyńskiego? 3. Jeżeli mój zakład pracy zostanie zlikwidowany w momencie kiedy będę już na urlopie macierzyńskim, czy zachowuję prawo do pobierania świadczeń do końca trwania urlopu, czy tracę to prawo z dniem likwidacji mojego zakładu? 4. Czy przy likwidacji zakładu przysługuje mi dodatkowe wynagrodzenie w formie odprawy i w jakiej wysokości? 5. Czy przy likwidacji zakładu pracodawca może mnie zwolnić nie w ramach zwolnień grupowych, a indywidualnie z dnia na dzień bez konieczności wypłaty odprawy? Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
Ostatnie wpisy w obserwowanych
aktualnie nie masz wpisów w tej kategorii
Grupy, których jesteś członkiem
aktualnie nie masz wpisów w tej kategorii
Ostatnio aktywne grupy
Ostatnio odwiedzane
Wysłany: 09-04-2013 Temat postu: Likwidacja zakładu pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego przejdź do tematu
Lepiej jakbyś udała się po poradę do prawnika ds wypowiedzenia umowy o pracę. Sprawa wygląda na dosyć skomplikowaną, więc lepiej mieć pewne źródło informacji.
Wysłany: 09-04-2013 Temat postu: Likwidacja zakładu pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego przejdź do tematu
Lepiej jakbyś udała się po poradę do prawnika ds wypowiedzenia umowy o pracę. Sprawa wygląda na dosyć skomplikowaną, więc lepiej mieć pewne źródło informacji.
Wysłany: 09-04-2013 Temat postu: urlop macierzyński a wypowiedzenie umowy o pracę przejdź do tematu
Moim zdaniem tak, skoro nie będzie to wyłączać osobistej opieki nad dzieckiem.
Wysłany: 09-04-2013 Temat postu: urlop wychowawczy a likwidacja placówki przejdź do tematu
Skoro do dnia dzisiejszego nie została z Panią rozwiązania umowa z powodu likwidacji to być może już się to nie stanie. W obecnej sytuacji pozostaje Pani nadal pracownicą i przysługuje Pani urlop wychowawczy. Również zastosowanie znajduje przepis art. 186 z górną 4 kodeksu...
Wysłany: 09-04-2013 Temat postu: wypowiedzenie warunkówpracy i płacy przejdź do tematu
Zgodnie z art. 40 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, w razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku...
Ostatnie wpisy znajomych
aktualnie nie masz wpisów w tej kategorii
Znajomi
aktualnie nie masz wpisów w tej kategorii
Znajdź posty użytkownika
Wpisz nazwę użytkownika aby odnaleźć jego wypowiedzi na forum
Zaproś znajomych spoza forum
Wpisz adres e-mail znajomego
Ulubione wpisy w blogach
aktualnie nie masz wpisów w tej kategorii
asisek
aktywnosc asisek
Zarejestrowany 09-04-13
Ostatno aktywny: 09-04-13 10:14

Albumy

aktualnie nie masz wpisów w tej kategorii

Wpisy

Jestem pracownikiem administracji publicznej. Mam umowę na czas nieokreślony od października 2009 roku. Ostatnio potwierdziły się krążące od dłuższego czasu po urzędowych korytarzach plotki, że nasz urząd zostanie zlikwidowany. W jego miejscu powstanie instytut badawczy, niebędący urzędem państwowym. Tym samym pracownicy nie będą należeć do korpusu służby cywilnej. Niezależnie od instytutu, część urzędu zostanie wchłonięta przez jedno z ministerstw. Na tym etapie nie mogę mieć pewności, czy dostanę przeniesienie do któregoś z powstałych w miejscu urzędu "zakładów pracy". Ponadto nie jestem urzędnikiem mianowanym. Ponieważ wraz z mężem staramy się o drugie dziecko chciałabym rozwiać kilka swoich wątpliwości. 1. Jeżeli mój zakład pracy zostanie zlikwidowany w momencie kiedy ja będę w ciąży, a w jego miejsce powstanie inny podmiot, czy pracodawca ma prawo wręczyć mi wypowiedzenie, czy ma on obowiązek zatrudnić mnie w nowym urzędzie? 2. Jeżeli dostanę wypowiedzenie będąc w ciąży, czy przysługuje mi świadczenie z tytułu urlopu macierzyńskiego? 3. Jeżeli mój zakład pracy zostanie zlikwidowany w momencie kiedy będę już na urlopie macierzyńskim, czy zachowuję prawo do pobierania świadczeń do końca trwania urlopu, czy tracę to prawo z dniem likwidacji mojego zakładu? 4. Czy przy likwidacji zakładu przysługuje mi dodatkowe wynagrodzenie w formie odprawy i w jakiej wysokości? 5. Czy przy likwidacji zakładu pracodawca może mnie zwolnić nie w ramach zwolnień grupowych, a indywidualnie z dnia na dzień bez konieczności wypłaty odprawy? Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Blogi

aktualnie nie masz wpisów w tej kategorii

Znajomi

aktualnie nie masz wpisów w tej kategorii

Dodatkowe informacje

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.